БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 66. ЗВУКИ [ц], [ц'], ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ БУКВОЮ Цц («це»). ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. СКОРОМОВКА. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ «ЦИРКОВА ЗАЛІЗНИЦЯ»
Мета: навчити учнів виділяти в словах звуки [ц], [ц'] та позначати їх буквою Цц; формувати свідомі навички читання слів з буквою ц; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Розучування чистомовки
Ша-ша-ша — він не має ні гроша.
Шу-шу-шу — ми нарвали споришу.
Ше-ше-ше — говоріть тихіше.
2. Гра «жук-буквоїд»
Йшо. сні.ок на тор.ок про.авати ко.ушок. Кіт купи. того ко.уха, загорну.сь по сам. .уха.
Фізкультхвилинка
3. Читання оповідання «Поспішай, синичко!» (за Г. Демченко) і вірша П. Воронька «Кожушок»
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 112-113)
1. Розглядання опорних малюнків на с. 112, читання під ними звукових моделей. Виділення звуків [ц], [ц'] у словах: цукерка, цибуля, олівець, спостереження за їх артикуляцією
2. Ознайомлення учнів із буквою Цц, її назвою
— Промовимо звуки [ц], [ц’]. Де потрапляє на перешкоди струмінь повітря під час вимови звуків [ц], [ц’]? Які це звуки? (Приголосні, глухі)
— Ці звуки позначаються буквою «це».
Учні знаходять букву в касі букв.
Два стовпці в траві лежать,
Знизу перекладина.
Братик мовить,
— Буква «це»
У траву покладена.
В. Гринько
3. Добирання учнями слів зі звуками [ц], [ц'], виділення складів із цими звуками
Наприклад: вулиця — звук [ц’] у складі ця; віконце — звук [ц] у складі це.
4. «Друкування» в зошитах у клітинку букви Цц (великої і малої)
5. Читання окремих складів, поданих на таблиці
цю, ці, ци, ця, цьо; це, цу, ци, ца, цо
— Подивіться ще раз на таблицю складів і скажіть, перед якими буквами літера «це» читається як твердий звук, а перед якими — як м’який. Запам’ятайте, у якому ще випадку буква «це» читається як м’який звук? (Коли після неї стоїть м’який знак.)
6. Читання слів у стовпчиках
— Яке злиття однакове у словах першого стовпчика? (ца)
— Яке злиття однакове у словах другого і третього стовпчика? (ця) четвертого? (ту)
— Прочитайте односкладові (двоскладові, трискладові) слова.
— Прочитайте слова-родичі.
— Прочитайте слова з твердим звуком [ц].
— Прочитайте слова з м’яким звуком [ц’].
7. Опрацювання скоромовки
8. Опрацювання тексту «циркова залізниця»
1) Бесіда за змістом ілюстрації до тексту «Циркова залізниця».
— Розгляньте ілюстрації. Як художник зобразив усе, що відбувається на арені?
2) Слухання тексту «Циркова залізниця» (читає вчитель).
— Послухайте ще раз уважно оповідання «Циркова залізниця» і простим олівцем легенько позначте слова, які вам будуть незрозумілі. (Учитель має з’ясувати значення слів «дресировані», «перон», «арена».)
— Що вам найбільше сподобалося в цьому оповіданні?
3) Розповіді дітей про бачені дітьми циркові вистави—у цирку, по телевізору.
4) Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
— Тепер прочитайте текст «Циркова залізниця» самостійно і підготуйтеся дати повні відповіді на запитання.
— Де побували Сашко з Грицем?
— Хто виступав на арені цирку?
— З чого діти найбільше сміялися?
— Прочитайте мовчки другу частину тексту і поміркуйте, які запитання можна поставити до цих речень. (Навчання дітей ставити різні запитання до одного й того самого речення, наприклад, до другого речення другого абзаца учні можуть поставити такі запитання: «Хто підмітав перон? Що робила прибиральниця Слониха?».)
5) Читання оповідання «ланцюжком» (по одному або по два речення).
6) Вправляння у «друкуванні».
— Знайдіть у тексті назви тварин, написані з великої букви. Чому слова Лисиця, Цап, Заєць тут надруковані з великої букви? Кого можна уявити на місці цих тварин? (Людей, працівників залізниці)
— «Надрукуємо» ці слова в зошитах у клітинку. (Для контролю слова викладаються на дошці з розрізної азбуки.)
9. Вправа на швидкісне читання і промовляння
Читання рукописного тексту (с. 113).
10. Читання алфавіту на потязі
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку нову букву ми сьогодні вивчали?
— Які звуки вона може позначати?