Українська літератураТеоріяКаталог авторів5-12 класПартнери

Біографії
Реферати та статті
Скорочені твори
Твори 12 класів
Твори 11 класів
Нелітературні твори
Конспекти уроків
Хрестоматія
Критика
Аудіокниги
Велика Перерва
Увага "АКЦІЯ"
Інші предмети











Наш сайт купує конспекти уроків з української та зарубіжної літератури
Реферат, курсова, контрольна, дипломна робота, твір. Скористайтесь пошуком. Ви знайдете всі необхідні матеріали. =>>>>>>>>

РОЛІНҐ, Джоан Кетлін

(нар. 1965)

РОЛІНҐ, Джоан Кетлін - творчість письменника

РОЛІНҐ, Джоан Кетлін (Rowling, Joanne Kathleen — нар. 31.07.1965, Чіппінґ Содбері) — англійська письменниця.

Ролінґ — автор всесвітньо відомої серії романів про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера. Починаючи з 90-х pp. минулого століття серія стала світовим бестселером, а число її шанувальників збільшується з кожним роком. У літературному середовищі Ролінґ розцінюють не інакше, як природний феномен.

Ролінґ народилася у невеликому містечку Чіппінґ Содбері. Після закінчення школи навчалася на філологічному факультеті (спеціальність «Французька мова та література») провінційного університету м. Ексетер, а потім працювала секретарем лондонського відділу організації «Міжнародна амністія». У 26 років Ролінґ поїхала у Португалію, де знайшла місце вчительки англійської мови та літератури. Там вона вийшла заміж за місцевого журналіста, і в 1993 р. у них народилася дочка Джесіка. У цей час Ролінґ почала писати книгу про хлопчика-сироту, котрого взяли у прийми лихі родичі і котрий навіть гадки не мав про свої чаклунські здібності до того дня, коли його відвезли на літаючому мотоциклі у школу чарівників.

У 1995 р. Ролінґ розлучилася із чоловіком і переїхала в Единбург, що у Шотландії. Першу книгу серії — «Гаррі Поттер і філософський камінь» («Harry Potter and the Philosopher's Stone»), котра вийшла друком у Великобританії в 1997 p., — Ролінґ писала п'ять років. Закінчити роман їй вдалося завдяки Шотландській раді у справах мистецтв, яка виділила Ролінґ невеликий грант у рамках підтримки дитячих письменників. Коли рукопис було закінчено, виявилося, що жодне видавництво не захотіло видавати книгу початківця. Ролінґ віддала рукопис літературному агенту, а сама влаштувалася вчителькою французької мови в один із единбурзьких коледжів, щоби мати змогу утримувати дочку.

Тимчасом одне із англійських дитячих видавництв прийняло книжку Ролінґ, і влітку 1997 р. «Гаррі Поттер і філософський камінь» з'явився на полицях книжкових магазинів. Ця невибаглива історія, у якій ідеться про те, як хлопчик виявляє у собі чаклунські здібності, в одинадцять років вступає у Гоґворт, миттєво спричинила сенсацію, і весь тираж було розкуплено у рекордний строк. В Англії книга отримала відразу дві престижні нагороди: «Найкраща дитяча книга року» і «Золота медаль» за найкращу книгу для дітей віком від 9 до 11 років. Після тривалих переговорів Ролінґ отримала контракт від американського видавництва «Сколастік» на суму 105000 доларів лише за право друку книги у США.

«Гаррі Поттер і філософський камінь» — книга не тільки про чари та чаклунство. У ній одвічна історія боротьби Добра та Зла поєднується із традиційною схемою роману виховання, приправленого особливим колоритом. Мільйонну читацьку аудиторію книга приваблює закладеними в ній людськими цінностями. П. Грей у «Тайм Маґезін» писав; «Секрет Ролінг так само непростий і так само незбагненний, як її здатність задовольняти притаманну людям потребу у чаклунстві: вона розуміє, що читачеві мало тільки прочитати чи почути історію, йому хочеться пережити її особисто».

Незважаючи на захопливі відгуки з Америки, друга книга серії про Гаррі Поттера, «Гаррі Поттер і таємна кімната» («Harre Potter and the Chamber of Secrets»), вийшла спочатку в Англії у 1998 p. і лише через рік у США. Дія у ній розпочинається з того самого моменту, яким закінчується перший роман. Гаррі, вже другокурсник, повертається у Гоґворт у літаючому автомобілі та зустрічається як зі знайомими, так і з новими дивами. За відгуками критики, у другій книзі Ролінґ виявилася ще винахідливішою, ніж у першій. Третя частина, «Гаррі Поттер і в'язень Азкабану» («Harry Potter and the Prisoner of Azkaban»), з'явилася одночасно в Англії та Америці у 1999 р. У «В'язні Азкабану» намітився відхід від легкості, що панувала у перших двох книгах, проте це «неминуче», як зізнавалася Ролінґ в інтерв'ю «Скул Лайбері Джорнал»: «Якщо пишеш про Добро та Зло, обов'язково настає момент, коли ти змушений ставати серйозним». Четвертий том, «Гаррі Поттер і келих вогню» («Harry Potter and the Goblet of Fire»), вийшов друком в Англії та Америці влітку 2000 р., п'ятий, «Гаррі Поттер і орден Фенікса» («Harry Potter and the Order of the Phoenix»), у 2003 p.

У 2005 p. побачила світ шоста книга серії — «Гаррі Поттер і напівкревний принц» («Harry Potter and Half-Blood Prince»), яку Ролінґ присвятила своїй маленькій дочці Маккензі, котра народилася у січні 2005 р.

Романи Ролінґ спричинили не тільки читацький, а й дослідницький інтерес. У 2001 р. викладач Прінстонського університету прочитав лекцію «Гаррі Поттер і мінливий світ Середньовіччя» в Інституті сучасних досліджень. Поміж іншого, він зазначив грамотне використання латини та «серйозність і скурпульозність у змалюванні середньовічних реалій».

Ролінґ запланувала написати останній роман, щоби закінчити оповідь про сім років, які Гаррі та його однокласники провчилися у Гоґворті. В інтерв'ю «Паблішерс віклі» вона зізналася: «Я із самого початку задумала «Гаррі Поттера» як серію із семи романів, оскільки вирішила, що чаклунства будуть навчати сім років, із одинадцяти до сімнадцяти, по рокові на кожну книгу».

У 2001 p. Ролінґ видала дві невеликі книги, підписавшись псевдонімами: «Квіддіч крізь століття» («Quidditch Through the Ages») Кеннілуорті Віспа та «Фантастичні істоти і де їх шукати» («Fantastic Beasts and Where to Find Them») Ньюта Скамандера. За основу були взяті назви книг, що фігурували в бібліотеці Гоґворта. Весь прибуток від них письменниця планує віддати у Фонд Гаррі Поттера для допомоги дітям країн, що розвиваються.

На сьогоднішній день цикл Ролінґ перекладений чи не всіма основними мовами світу, а його загальносвітовий наклад сягнув 200 млн. примірників. Окрім того, «Гаррі Поттер «перетворив бідну вчительку в одну з найбагатших жінок світу. 26 грудня 2001 р. Ролінґ вийшла заміж за лікаря-анестезіолога Нейла Мюррея.

Після екранізації К. Коламбусом «Гаррі Поттера», появи комп'ютерних і рольових ігор, футболок і плакатів із зображеннями головних героїв циклу Ролінґ стало фактом, що досі нікому не відома англійка зі своїм літературним героєм стала феноменом сучасної культури — як літературним, так і маркетинговим.

Українською мовою всі шість книг про Гаррі Поттера переклав В. Морозов, а видало київське видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га».



Ю. Іваненко


Яndex
 
Loading...
Google