У церковному календарі, крім свят на честь святих, мучеників і праведників, є низка празників. Що славлять ангелів – помічників Господа. Згідно з біблейською легендою, вони невидимі, безсмертні і чисті духом. Господь їм доручив керувати державами і містами, бути благовісниками божих таємниць та охоронцями люду земного.
Вважається, що у кожного християнина є свій ангел-хранитель.
Серед ангелів особливе місце посідає Михаїлю Його ще називають архистратигом – головним командиром. За тією ж легендою, очолюване ним військо ангелів перемогло і скинуло з небес сатану. Святий Михаїл вважається першим охоронцем людей. В його честь 21 листопада православна церква відзначає свято архистратига Михаїла і всіх небесних сил.
Про архангела Михаїла складено безліч переказів. Одна з легенд розповідає, що коли бог поділив землю на країни, кожен народ одержав свого ангела-хранителя. Спершу ангели розібрали теплі краї, що нагадували їм рай з вічно-зеленими та квітучими садами. Розібрали гори і навіть пустелі. Лиш один архистратиг Михаїл не вибрав собі країни. А потім вказав на землю, що була золотою від осіннього листя, наче його зброя, ріки текли там блакитні. Мовби його прапор.
То була наша земля.
Відтоді Михаїл – охоронець руси-України.
З історичних джерел відомо, що архангел Михаїл був покровителем київського князя Святополка ( християнське ім’я князя – Михайло), який 1108 року збудував Михайлівський Золотоверхий собор.
Очевидно, що вже з того часу архангел Михаїл, опікун воїнів, вважався патроном Києва.
Про традиційний культ святого Михаїла серед нашого народу свідчать його зображення на княжих печатках, гербах, церковних і військових корогвах.
У пізніші часи архангел Михаїл стає патроном запорізького козацтва і набуває загальнонаціонального значення. Його образ часто використовується на козацьких знаменах.
І сьогодні, освячений тисячолітньою традицією, герб столиці незалежної України прикрашає зображення Святого архистратига Михаїла, а памятник йому зведено на центральній площі Києва.