Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!...
Т. Г. Шевченко
Яке ж це диво дивне – народна пісня! Кого тільки не чарувала її вічна й нев’януча краса! Минають віки, змінюються покоління, а народна пісня залишається, через усі поневіряння проносить вона свій чар, свою квітучу молодість. Українська народна пісня має багатий зміст й прекрасна формою, зароджувалася вона в праці й забавах, була з козаками в звитяжних походах, у неволі, долинала покликом з отчого дому до бідолашних емігрантів у заокеанській чужині.
Скільки страждань випало на долю нашого народу, і завжди в будь-якій ситуації поруч була пісня, патріотичні пісні козаків-запорожців звучали як присяга перед Богом і Землею, перед честю й совістю своєю. Популярною козацькою присягою була «Нумо, хлопці, до зброї», в якій Україну зображено в образі чайки:
Ой зібрались були чайку рятувати,
Славу добувати.
Ой чи пан чи пропав – двічі не вмирати,
Нумо, хлопці, до зброї!...
У XVI-XVII ст. складалися пісні, в яких оспівується героїзм козацтва, його сміливі походи, лицарська честь.
У вільні від битви години запорожці любили добряче погуляти, що теж відбилося в народному епосі («Ой Січ – мати, ой Січ – мати, а Великий Луг – батько», «Ой гук, маки, гук»), велику популярність ось уже протягом трьох віків має пісня «Ой на горі та й женці жнуть», в якій згадують імена двох кошових – П. Сагайдачного та П. Дорошенка. Але чи не найбільше складено пісень, дум про Б. Хмельницького. Так, дума «Хмельницький і Барабаш» розповідає про вірність козацькій присязі, відданість Україні:
Незборений в боях, дістав був добрий кінець,
Вітчизні сином був – достойний став отець.
У пісні «Зажурилась Україна, бо нічим прожити» ми бачимо тугу України, землями якої пройшли турецькі орди, та не плакати над свєю долею, а вірити в розгром «вражого турка» закликається в ній.
Великий вогонь любові до рідного краю пронесла у своєму серці жінка-бранка, оспівана в «Думі про Марусю Богуславку». Маруся Богуславка, ставши дружиною турецького султана, допомагає невільникам дістатися рідних берегів.
Можна наводити безліч прикладів про нездоланність українського народу, про славну й звитяжну боротьбу наших далеких пращурів, оспівану народом:
Щоби наша слава,
Козацькая слава
Повік не пропала.
І я вірю, що вічно житиме мій народ, моя Україна, її народна пісня. У вільного народу будуть нові пісні, у них буде менше смутку й болю, а більше світлої радості та надії.