Українська література 1920—1930 років
«Я Ваші очі пам"ятаю, як музику, як спів» (Павло Тичина)
Тичина був наділений мистецьким даром відтворювати широку гаму переживань і почуттів ліричного героя. Він оспівував світле почуття кохання, звеличуючи його як одну з найшляхетніших рис людини. У віршах «З кохання плакав я...», «Не дивися так привітно...», «Подивилась ясно...», «О люба Інно...» ніжність почуттів, душевна краса людини змальовуються багатогранно.
До шедеврів української лірики належить поезія «О панно Інно...», в якій синтезовано живописність образів з музичним їх звучанням. У Тичини космос — оркестр, буття — музика, слух — очі митця. Твір побудовано як монолог ліричного героя, що складається з двох октав (восьмивіршів) з ямбічними рядками. Змальовуючи Інну та її сестру, поет майстерно застосовує називні (короткі) речення, прийом умовчання, логічні, психологічні й ритмічні паузи, а також звукопис (алітерації та асонанси), повтори, що увиразнюють образи коханих: «О панно Інно! /Я — сам. Вікно. Сніги... / Сестру я Вашу так любив — / Дитинно, злотоцінно. / Любив? — Давно. Цвіли луги». Митець окреслює стан самотності героя («Я — сам»), показує світ, звужений до обширу вікна і білих снігів, передає страждання юнака від нерозділеного кохання, що підкреслює білий колір снігів — символ забуття і втрати. Важливим композиційним прийомом розгортання ліричного сюжету є антитеза: холодним снігам протиставляється весняне квітування лугів, час, коли розквітало кохання.
Відтворюючи складний внутрішній світ героя, митець змальовує його у стані екзистенціальної туги за прекрасним, коли «любові усміх квітне раз — ще й тлінно». У такому стані душевного сум’яття і кризи ліричний герой звертається до панни Інни як до останньої душі, що може врятувати його. Проте герой сумнівається, чи насправді він «дитинно, злотоцінно» кохав її («Любив»?), а чи іншу. Цю дилему розв’язано у другій строфі: «Я Ваші очі пам’ятаю, / Як музику, як спів». Ліричний герой перебуває у стані психологічного роздвоєння: він розмовляє з юною Інною, а йому здається, що перед ним постала її сестра. Своєю палкою любов’ю він наділяє панну Інну, яка викликає низку асоціацій: пригадується зимовий вечір, тиша, сидять двоє закоханих («Ми»). У своїй уяві ліричний герой воскрешає образ милої та її двійника — панну Інну. Внутрішній конфлікт і душевне напруження ліричного героя увиразнюють опозиції чужий / рідний («Я Вам чужий — я знаю. / А хтось кричить: ти рідну стрів»), а також почуття роздвоєння («Сестра чи Ви?»), що відтворює особливу ауру навколо образу Інни: «І раптом — небо... шепіт гаю... / О ні, то очі Ваші. — Я ридаю. / Сестра чи Ви? — Любив...» Гама почуттів героя відтворюється через зорові враження, що переходять у музичні (очі, як музика, як спів), а слухові переходять у зорові, що нагадують очі милої.
Мистецька скарбниця.
Поезія «О панно Інно...» співзвучна з панно Михайла Жука «Біле і чорне», що складається з трьох частин. Воно написане в річищі поетики символізму. Ліворуч до глядача посміхається соняшник в оточенні чорнобривців і майорів, праворуч — гвоздики, кукіль, синюха, оксамитові братки. Контрастною до них є центральна частина полотна: зоране поле і два ангели. Сюжет пов'язаний з міфом про Орфея, який своєю грою на сопілці пробуджував мертвих зі сну. В образі чорного ангела змальовано семінариста Павла Тичину, який чудово грав на сопілці. Звуки мелодії та клуби хмар від неї линуть до неба, у вічність. В образі білого ангела зображено тендітну ніжну дівчину, яка побожно склала руки на грудях, в портреті якої відтворено риси Поліни Коновал, в яку був закоханий юний поет. Молодша сестра Поліни називалася Інною. Білий колір на панно символізує тугу, розпач і розлуку. Художник підсвідомо відчув, що кохання Павла і Поліни є неподільним і нежиттєвим.
Отже, в інтимній ліриці Павло Тичина відтворив суперечливі думки й почуття закоханого, його духовне багатство. До художніх відкриттів належать глибокий психологізм, уміння показати роздвоєння душі героя, цікава суб’єктна організація: у поезії діють кілька ліричних «я» та «інша», до якої апелює поет.
Художній світ Павла Тичини — неповторний універсум, у якому органічно поєдналися буремні глибини історії та сучасності України, поетичне обожнення природи і людини, макрокосмос і мікрокосмос душі. Він один із перших у світовій поезії змалював космічні виміри духовного світу особи і народу, динамічні зміни й оновлення буття. Автор «Сонячних кларнетів» постає перед читачем як геніальний музикант і диригент космічного
Михайло Жук. Біле і чорне. Панно
оркестру всесвітньої гармонії, краси. У складному XX столітті Павло Тичина був модерною людиною нового типу, уособивши духовного громадянина всесвіту, що міцно спирається на рідні духовні джерела, дорожить ними. У цьому і полягає загальнолюдське значення його творчості.
Узагальнюємо вивчене.
Таблиця естетичних уподобань Павла Тичини
Жанрові особ ливості творчості | Кредо | Літературні захоплення | Мистецькі інтереси | Світогляд |
Елегії, медитації, Поетичні мініатюри, послання,ронделі, пісні, поеми, драматичні етюди, поезії в прозі, веснянки,колискові, казки, оповідання | «Без чистоти творити трудно, / без твор чості — не ма життя»; «Надходь те, поети, демократії совість, демократії вість!» | Тарас Шев ченко, Олександр Олесь, Леся Українка, Іван Фран- ко, Микола Вороний, Олександр Блок, Сте- фан Мал- ларме, Поль Верлен, Артюр Рем- бо, Томас Стернз Еліот | Грав на кларнеті, бандурі, арфі, лірі, роялі; за хоплювався творами композито рів Івана Бе- резовського, Миколи Леонтови- ча, Кирила Стеценка; живописців Михайла Жу ка, Миколи Бурачека | Спирався на «філософію серця» Ско вороди: кор- доцентризм, духовне ба гатство душі і її космічний вимір, трактування людини як божествен но одухотво реної приро ди, пантеїзм, вітаїстичну концепцію життя. |