Мета: Допомогти учням зрозуміти зміст роману; розвивати навички усного малювання, переказу , читання, аналізу тексту, робити порівняльний аналіз тексту; формувати зацікавлення до літератури.
Обладнання: тексти роману Р. Стівенсона «Острів скарбів»; Ілюстрації до твору.
Хід уроку.
І. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Презентація малюнків за сюжетом роману Р. Стівенсона, їх оцінювання.
1. Слово вчителя
Роман «Острів скарбів», простий лише на перший погляд. Твір має традиційні авантюрні елементи: розповідь про піратів, пригоди на морі, загублений серед морських просторів острів. Та разом з тим роман оригінальний. Він побудований за принципом захопливої гри.
Давайте згадаємо як був написаний роман?
2. Бесіда за прочитаним твором
- Назвіть головних герої твору? (Краще імена головних героїв твору записати на дошці).
- Коли виникла ідея подорожі?
- Як називалося судно на котрому повинні були пливти до острова?
- Хто дізнався проте, що команда складається з піратів?
- Розкажіть епізод як власне Джим дізнався про це?
3. Переказ тексту.
- Розкажіть як матроси «Іспаньйоли» висадились на довгоочікувану землю
- Які пригоди сталися з Джимом на суші і на морі?
- Кого і як зустріли на острові?
- Розкажіть історію Бена Гана?
4. Розгадати кросворд
1. Хто вперше зустрівся з Беном Ганом?
2. Хто висадив Бена Гана на острів?
3. Скільки років Бен прожив на острові?
4. Що дав Бен Ган Джину?
5. Як називалося судно , яке забрало Бена з острова?
5. Порівняльна характеристика героїв.
Порівняйте долі Робінзона Крузо і Бена Гана.
(Герої мають багато спільного: обох батьки застерігали від спокус, обоє не слухались порад. Обоє жили на безлюдному острові, збудували човни, перебували на самоті, проаналізували свої вчинки, покаялись.
Відмінності: Робінзон потрапив у результаті корабельної аварії на острів, а Бена висадили пірати за те, що не знайшли скарбів. Робінзон навчився готувати, сіяти, робив посуд, завів скотарство, а Бен - голодував. Робінзон вів календар, а Бен - ні. Робінзон слідкував за своїм зовнішнім виглядом, а Бен - ні.
6. Слово вчителя.
Письменникові вдається тримати читача у постійній напрузі, завдяки, діалогу, який значно пожвавлює сюжет, насичує дію. Він змушує героїв «вживатися» у вигадані ним самим обставини. Роман побудований за принципом гри, тому він захоплює читача. Насиченість несподіванками інтригує, стимулює увагу читача, будить фантазію.
А знаєте ви що Флінт та його корабель «Морж» реально існували у середині ХУІІІ століття.
А на відомому вам архіпелагу Хуан-Фернандес, який зараз називається островом Робінзона Круза, у 2005 році знайшли найбільший скарб в історії. Скарб 600 діжок золотих монет, закопаних 1715 року на 15-метровій глибині. Вартість знахідки нині оцінюють у 10 мільярдів доларів. Варто додати, що скарби були заховані на цьому безлюдному острові через 4 роки після того, як з нього забрали шотландського матроса Александра Селькірка.
7. Питання для контролю.
- У чому на Вашу думку, полягає романтика подорожей у пригодницькому романі?
- Назвіть головні ознаки пригодницького роману і віднайдіть їх в «Острові скарбів».
- Як ви вважаєте, чому пригодницькі романи цікаві й нині?
Домашнє завдання Дібрати цитати до характеристики образу Джима Хокінса