11 КЛАС
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
ЕСТЕТИЧHE НОВАТОРСТВО ПОЕЗІЇ 20-Х РОКІВ XX СТОЛІТТЯ
П. ТИЧИНА
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ
До теми «Злети і падіння Тичини, зумовлені часом»
1. Яка збірка П. Тичини принесла йому славу геніального поета ?
Після виходу в світ дебютної збірки поезій П. Тичини «Сонячні кларнети» його почали називати князем поетів. Книга вразила сучасників письменника незвичайним небесним звучанням, неповторною ритмікою і оригінальною образністю. Кожен рядок збірки стверджував, що в українську літературу прийшов геніальний поет. Рання творчість Тичини — унікальне явище в історії національної культури.
2.У чому виявилося новаторство збірки поезій П. Тичини «Сонячні кларнети»?
У«Сонячних кларнетах» органічно поєднано досвід новітніх європейських поетичних шкіл, насамперед символізму та імпресіонізму, з традиціями українського фольклору й стилями національного художнього мислення. Помітна і своєрідність символізму Тичини, який виявляється в постійному тяжінні до різноманітних видів «променистої», особливо згущеної в смисловому розумінні символіки.
3.Розкрийте символіку образу сонячних кларнетів.
Образ сонячних кларнетів є символом і вічно юної природи, і втіленням прагнень до всього сонячного, радісного. Поет висловлює мрію про щасливе життя. Його не полишала віра в прекрасне й світле навіть тоді, коли він бачив людське нещастя.
4.Про яку книгу П. Тичини С. Тельнюк сказав, що «це книга про страшний і криви вий час» ? Яке завдання ставив перед собою письменник, коли писав її?
Про цикл віршів у прозі «Замість сонетів і октав». Дослідники творчості П. Ти чини вважають, що ця збірка — викладена в художній формі історія України 1918—1920 років. Одне з провідних завдань, яке ставив перед собою П. Тичина, — показати наслідки кривавої війни для суспільства і для окремої людини. Присвячена вона Григорію Сковороді. І зовсім не випадково: головне спрямування збірки — осмислити суть буття в нових умовах, порівняти його з вимріяним, з бажаним, якого хотів поет для себе і для народу.
5.Що засвідчила збірка «Плуг» ?
Збірка «Плуг» принесла Тичині славу натхненного співця «краси нового дня» Вона засвідчила, що П. Тичина зрозумів неминучість нової доби і схилився перед нею, упокорився перед нелюдською, непоборною силою революції. Проте поряд із вітанням новій владі у збірці багато творів, які відбивають тодішній стан душі поета, його розгубленість і страх: «І Бєлий, і Блок», «26-ІІ (на день Шевченка)».
6.Чому поет не відгукнувся на літературне відродження 60-х років?