УРОК № 50 Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Сюжет
Тема. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Сюжет
Мета: ознайомити із сюжетом повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути», допомогти учням усвідомити її ідейно-художній зміст; розвивати образне та аналітичне мислення, уміння виразно читати, переказувати сюжет, виділяти його елементи, висловлювати власні міркування з приводу прочитаного; виховувати шанобливе ставлення до дружби, честі й людської гідності, сімейних цінностей, неприйняття жорстокості та обману.
Теорія літератури: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
1. Переказ прочитаної І умовної частини твору Н. Бічуї, висловлення своїх міркувань.
2. Складання анкети-характеристики письменниці.
Ім’я, по батькові, прізвище — Ніна Леонідівна Бічуя
Рік народження — 1937
Місце народження, проживання — м. Київ, проживає у Львові
Навчання — середня школа № 5, факультет журналістики Львівського університету
Рід занять, захоплення — журналістка, літературний працівник театру, перекладач, редактор, викладач вищого навчального закладу
Сімейний стан — одружена, чоловік — відомий український письменник Роман Іваничук
Основні твори— «Дрогобицький звіздар», «Повісті», «Квітень у човні», «Родовід», «Бенефіс», «Десять слів поета», книжки для дітей — «Канікули у Світлогорську», «Шпага Славка Беркути», «Звичайний шкільний тиждень», «Яблуні і зернятко» та ін.
Нагороди, відзнаки — Орден Усмішки
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Вступне слово вчителя.
Літературознавець П. Кириченко відзначав, що для творів Ніни Леонідівни Бічуї характерні «тонкий психологізм, добре знання життя дітей і, головне, любов до них — неспокійних, принципових, інколи гарячкуватих, а ще точність художнього слова, образу, деталі — ось риси, якими позначена творчість Ніни Бічуї і які зробили її книги популярними не лише серед юних читачів, а й серед дорослих». І ми переконаємося в цьому на сьогоднішньому уроці.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Виразне читання II умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути».
(Розділи: Блакитні печери. Максимальне навантаження. Сорока з перебитим крилом. Юлько вдома. Стефко вдома. Славко вдома.)
ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.
ü Евристична бесіда.
— Про що свідчить захоплення Славка спортом, археологією, географією, іншими навчальними предметами? (Людина різнобічно розвинена, допитлива, прагне пізнати світ і знайти своє місце в ньому.)
— Що таке «максимальне навантаження»? Чи можете ви особисто визначити рівень свого «максимального навантаження»? І чи потрібно його визначати взагалі?
— Як характеризує хлопців випадок зі знайденою в парку пораненою сорокою?
— Наскільки відрізняється поведінка героїв у школі, у стосунках із друзями та вдома? (Наприклад, Юлько вдома ніжний із матір’ю, любить гуляти містом із батьком, захоплений його розповідями про старе місто; з однолітками часто буває пихатим, заздрісним, нечесним.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Робота з таблицею.
Заповнити таблицю відомостями про героїв, з якими ми вже познайомилися.
Славко Беркута | |
Юлько Ващук | |
Лілі Теслюк | |
Стефко Вус |
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст II умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути», уміти переказувати, коментувати, виділяти ключові епізоди, характеризувати героїв.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— З героїв твору «Шпага Славка Беркути» мені найбільше імпонує...