УРОК № 43 Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливостей її здобуття
Тема. Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливостей її здобуття
Мета: продовжити ознайомлення із сюжетом твору М. Коцюбинського «Дорогою ціною», його образами та проблемами; розвивати навички роботи з текстом епічного твору; розвивати усне мовлення, логічне мислення, пам'ять, спостережливість, уміння висловлювати свої думки та обґрунтовувати їх, ділитися міркуваннями про проблему волі людини та можливості її досягнення в сучасних умовах; виховувати повагу до краси щирого кохання, мужності, сили волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом, любов до художнього слова.
Теорія літератури: пригодницький, романтичний сюжет повісті, головні та другорядні герої.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільмів, записів вистав сучасних театрів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірка домашнього завдання.
Прокоментувати ключові епізоди II умовної частини твору М. Коцюбинського «Дорогою ціною». Які нові риси характерів героїв виявилися у їхніх діях?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКІВ
ü Вступне слово вчителя.
«...Хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні — полягти кістками на вічний спочинок»,— вирішують головні герої твору М. Коцюбинського «Дорогою ціною». Волю не лише як соціальний стан, а свободу обирати собі пару (адже й у цьому кріпакам часто відмовляли), свободу любити того, хто тобі до душі. Наші герої все це здобули, але якою ціною... Про це — на уроці.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
ü Виразне читання III умовної частини твору М. Коцюбинського «Дорогою ціною».
ü Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.
ü Евристична бесіда.
— Як Соломія відреагувала на звістку про арешт Остапа?
— Кого Соломія залучила до виконання свого плану?
— Чому Котигорошко, добре розуміючи небезпеку, усе ж погодився допомагати жінці?
— Опишіть, як проходило визволення Остапа. Чому воно виявилося невдалим?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Проблемне запитання.
— Чи очікуваним був епілог? Як ще могли розвиватися події?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст усього твору М. Коцюбинського «Дорогою ціною», уміти
переказувати, коментувати, висловлювати свої думки та враження;
підготувати презентацію міні-проекту.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Фінал твору, на мою думку, ...