Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

УРОК № 18 Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати...». Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам'ять

Тема. Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати...». Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам'ять

Мета: допомогти учням засобами виразного читання глибше сприйняти ідейно-художній зміст і значення поезії Лесі Українки; розвивати пам'ять, виконавську майстерність, уміння висловлювати свої судження, аргументувати їх; виховувати любов до природи, усвідомлення важливості формування та розвитку індивідуальності, неповторності творчої особистості.

Теорія літератури: художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них, аудіозаписи пісень на слова Лесі Українки, схема з теорії виразного читання.

Тип уроку: виразне читання напам'ять.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

ü  Перевірка домашнього завдання.

1. «Візитна картка» (або анкета-характеристика) письменниці.

Ім’я, по батькові, прізвище — Лариса Петрівна Косач Псевдонім — Леся Українка

Роки життя — 1871-1913

Місце народження — м. Новоград-Волинський

Батьки: батько — Петро Антонович Косач, небагатий дворянин, юрист; мати — відома письменниця та громадська діячка Олена Пчілка (Ольга Петрівна Драгоманова)

Освіта — домашня з батьками, самоосвіта

Сімейний стан — одружена з фольклористом Климентом Квіткою

Діяльність, захоплення: літературна творчість, культурно-освітня, громадська, перекладацька діяльність, музика

Основні твори — збірки поезій, поеми «Лісова пісня», «Бояриня», «Давня казка», «Одержима» та ін.

2. Установіть відповідність між художніми засобами та їхніми назвами.

1

Інверсія

А

листячко, білесенькі, хатині

2

Метафора

Б

«летіла хутко, мов стокрила»

3

Порівняння

В

весела, щедра, мила, радісна

4

Риторичні

оклики

Г

«весна промінням грала, сипала квітки»; «летіла хутко», «весна...

5

Епітети

 

дарунки всім несе», «заглянули від

6

Зменшувально-пестливі слова

 

яблуні гічки», «замиготіло листячко зелене», «прилинув вітер, заспівав», «прилинули пісні пташині», «гай свій відгук... прислав», «весна дала», «весна... за вікном цвіла».

  

Д

«За нею вслід співучії пташки!», «Зелений шум, веселая луна!», «Ні, не забула!»

  

Е

пісні пташині, весна весела

Відповідь: 1Е, 2Г, ЗБ, 4Д, 5В, 6А.

3. Визначте види художніх засобів, які використовує Леся Українка у вірші «Хотіла б я піснею стати».

«ясна хвилина», «ясні зорі»

тавтологія, повтори

«вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунали мрії»

метафори

«ясніші... яснії», «гучніше... гучне»

епітети

«ясніші, ніж зорі яснії»; «гучніші, ніж море гучне»

порівняння

«спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»

інверсія

   

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü  Вступне слово вчителя.

Леся Українка мала могутній арсенал — багату уяву, палке серце, величезний талант. Тому й захотілося їй стати піснею, щоб вільно по світу літати, допомагати людям у горі й радіти з ними в радості. Ліричну героїню ваблять стихії, їй хочеться вітром літати від ясних зір до глибокого моря. Має вона й свої таємниці, «щастя... таємне», яке засіяє разом із нею ясніше ясної зорі й гучніше, ніж море. У вірші багато інверсій, епітетів, які увиразнюють основну думку. Усе це багатство спробуйте донести до своїх слухачів-однокласників.

III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü  Повторення відомостей із теорії виразного читання.

ü  Робота в парах.

Повторіть вірш «Хотіла б я піснею стати...» напам'ять, відпрацюйте техніку виразного читання.

ü  Виразне читання напам'ять поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати...».

(Можливо, у вигляді конкурсу з журі оцінюванням та визначенням переможців.)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайти кілька крилатих висловів Лесі Українки, виписати їх та прокоментувати.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ü  Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— «З іскрою Прометея у серці». Так говорять про Лесю Українку, тому що...