Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

УРОК № 12 Контрольна робота за темами «Вступ», «Усна народна творчість»

Тема. Контрольна робота за темами «Вступ», «Усна народна творчість»

Мета: повторити та поглибити й узагальнити відомості з тем, виявити рівень знань, умінь та навичок для їхньої корекції; розвивати образне та логічне мислення, пам'ять, наполегливість, старанність, уміння висловлювати свої аргументи; виховувати на кращих моральних прикладах, зразки яких подаються у вивчених творах.

Теорія літератури: художній образ, художній твір, народні історичні пісні, народні думи. Обладнання: тестові завдання.

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü  Вступне слово вчителя.

Українські народні думи та пісні — справжні перлини української поезії, тому не загубилися у віках, не забулися. У чому ж секрет довговічності, нев’янучої краси та сили цих творів? Можливо, у правдивому змісті й досконалій поетичній формі, у багатстві виражально-зображальних засобів. Ваші спостереження, думки та враження ви, сподіваюсь, і відобразите у сьогоднішній контрольній роботі.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü  Пояснення вимог до виконання тестових завдань.

ü  Виконання контрольної роботи.

ВАРІАНТ І

Початковий і середній рівні

1. Піснею про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками є

А «Максим козак Залізняк»

В «Зажурилась Україна»

В «Чи не той то Хміль»

Г «За Сибіром сонце сходить»

2. До пісень Марусі Чурай НЕ належить пісня

А «Та ой, як крикнув же козак Сірко»

Б «Засвіт встали козаченьки»

В «Віють вітри, віють буйні»

Г «Ой не ходи, Грицю»

3. В уривку з історичної пісні

Взяли йото, поставили

На Савур-могилу:

«Дивись тепер, ...,

На свою Вкраїну!» —

пропущено слово

А Кармелюче

Б Сірко

В Морозенко

Г Максиме

4. За своїми діями, якостями, характером побратимом знаменитого «шляхетного розбійника» Робіна Гуда можна вважати українського героя народних історичних пісень

А Івана Сірка

Б Устима Кармалюка

В Богдана Хмельницького

Г Максима Залізняка

5. Проблема вибору, душевної роздвоєності постає у народному творі

А «За Сибіром сонце сходить»

Б «Буря на Чорному морі»

В «Маруся Богуславка»

Г «Он не ходи, Грицю»

6. Продовжте речення.

Історичні пісні — це...

Відповіді: 1Б, 2А, 3В, 4Б, 5В.

Достатній рівень

7. Напишіть про художній образ, його багатозначність та різновиди. Наведіть конкретний приклад образу-персонажа з історичної пісні чи думи та схарактеризуйте його.

Високий рівень

8. Виконайте одне із завдань.

А Зробіть аналіз дум за допомогою методу Едварда де Боно «Шість мислячих капелюхів»*.

Білий (інформація)

Жовтий (позитивне)

Чорний (негативне)

Червоний

(почуття)

Зелений (креативність,

творчість)

Синій (узагальнення,

висновки)

      

Б Напишіть твір-роздум «Чи є кобзарі національними героями і чи варто відроджувати кобзарство (звичайно, у сучасних формах)?»

ВАРІАНТ II

Початковий і середній рівні

1. Піснею про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками є

А «Чи не той то Хміль»

Б «Віють вітри, віють буйні»

В «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»

Г «Максим козак Залізняк»

2. Доля легендарної піснярки Марусі Чурай склалася трагічно через

А війну з турками й татарами

Б нещасливе кохання

В раннє сирітство

Г участь у боротьбі проти національного гніту

* Тлумачення методу дивись в електронному додатку до розробок уроків. Приклад виконання завдання — там саме.

3. Уривок

Бились зранку козаченьки

До ночі глухої.

Козаків лягло чимало,

А татар — утроє.

взятий з історичної пісні

А «Ой Морозе, Морозенку»

Б «Максим козак Залізняк»

В «За Сибіром сонце сходить»

Г «Засвіт встали козаченьки»

4. Серед героїв історичних пісень НЕ є конкретною історичною особою

А Сірко                                   

Б Залізняк

В Кармелюк

Г Морозенко

5. Маруся Богуславка змогла випустити сімсот козаків із в’язниці, тому що вона

А випросила в чоловіка для них помилування

Б забажала це від турецького пана як весільний подарунок

В таємно взяла ключі й виконала свій патріотичний обов’язок

Г вирішила сама тікати з козаками на батьківщину

6. Продовжте речення.

Думи — це...

Відповіді: 1В, 2Б, ЗА, 4Г, 5В.

Достатній рівень

7. Напишіть стисло, що таке художній твір, художня література, які її функції. Наведіть конкретні приклади з вивчених творів.

Високий рівень

8. Виконайте одне із завдань.

А Зробіть аналіз історичних пісень за допомогою методу Едварда де Боно «Шість мислячих капелюхів».

Білий (інформація)

Жовтий (позитивне)

Чорний

(негативне)

Червоний

(почуття)

Зелений (креативність,

творчість)

Синій (узагальнення,

висновки)

      

Б Напишіть твір-роздум «Чи можна вважати українські історичні пісні та думи поетичною історією нашого народу?».

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Пригадати, що відомо про Т. Шевченка, які його твори вивчалися в попередніх класах.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Робота над творчими завданнями допомогла мені глибше усвідомити, що...