Урок № 31 КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 «ПРО ДАЛЕКІ МИНУЛІ ЧАСИ»
Мета: виявити рівень учнівських знань, умінь та навичок із вивченої теми, закріпити їх; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, творчу уяву; вміння під час виконання практичних завдань; застосовувати здобуті знання, формувати кругозір школярів; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пошану до творчої діяльності, пунктуальність, раціональність у використанні навчального часу.
Тип уроку: контроль та коригування знань, умінь, навичок.
Обладнання: тестові завдання і питання для контролю за темою у 2-х варіантах з різними рівнями навчальних досягнень школярів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
III. Пояснення вчителем питань, які стосуються проведення контрольної роботи
ІV. Завдання до виконання контрольної роботи
І варіант
Початковий рівень
1. М. Стельмах присвятив свій твір «Гуси-лебеді летять»:
а) всім мешканцям рідного села;
б) сину Ярославу;
в) дядьку Себастіяну;
г) своїм батькам.
2. Якому герою відомих вам творів належать слова: «Хто хоч хвилю зазнав неволі, той зазнав гіршого ніж смерть»?
а) Павлусю (А. Чайковський «За сестрою»);
б) Климку (Г. Тютюнник «Климко»);
в) Максиму (І. Франко «Захар Беркут»);
г) хлопчику (Т. Шевченко «Мені тринадцятий минало»).
3. Визначте правильне твердження. Композиція — це:
а) елемент сюжету: заключний, підсумковий складник художнього твору чи його частин;
б) будова твору, особливості розташування частин у творі;
в) початкова, вихідна частина художнього твору, в якій описується місце дії, обстановка, дійові особи;
г) елемент сюжету: подія, яка розпочинає художній твір і є причиною всіх інших суттєвих подій, конфліктів у ньому.
Середній рівень
4. До якого жанру належить твір А. Чайковського «За сестрою»?
5. Яку книгу не зміг зрозуміти Михайлик (М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»)?
6. Коротко розкажіть, як Климко і Зульфат допомогли своїй вчительці Наталі Миколаївні (Г. Тютюнник «Климко»).
Достатній рівень
Виконайте одне із завдань.
7. В чому виявилася ідея самопожертви у творі Г. Тютюнника «Климко»?
8. Висловіть власну думку, наводячи відповідні аргументи, стосовно того, які інтереси Захара Беркута (І. Франко «Захар Беркут») переважають — громадські над особистими чи навпаки.
9. Обґрунтуйте, через що «Заповіт» Т. Шевченка вважається твором, який єднає минуле, теперішнє, майбутнє.
Високий рівень
Напишіть твір-мініатюру на одну із тем:
10. «Козак журби не має, з біди не заплаче» (За твором А. Чайковського «За сестрою»).
11. «Добро і зло в житті Климка (За твором Г. Тютюнника «Климко»)».
12. «Чим мені подобається Михайлик, герой твору М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
ІІ варіант
Початковий рівень
1. З якою метою Климко (Г. Тютюнник «Климко») вирушив у подорож до Слов’янська? Щоб:
а) поступити у ремісниче училище;
б) погостювати у діда.
в) знайти тітку Марину і залишитися у неї жити;
г) здобути солі.
2. Герой якого відомого вам твору належать слова: «Та чи може бути більше добро, як свобода?!»?
а) Михайлику (М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»);
б) Павлусю (А. Чайковський «За сестрою»);
в) Мирославі (І. Франко «Захар Беркут»);
г) Захару Беркуту (І. Франко «Захар Беркут»).
3. Визначте правильне твердження. Сюжет — це:
а) головний задум художнього твору, покладений в його основу і втілений через образи, засоби, побудову самого твору;
б) основний спосіб викладу в художньому творі, де зображення подій і вчинків персонажів здійснюється від імені самого автора;
в) опис зображення природи, природних явищ, краєвидів у художньому творі;
г) послідовність і зв’язок опису подій у творах художньої літератури. Середній рівень
4. Як називався великий кам’яний стовп у творі І. Франка «Захар Беркут»?
5. Хто заспокоїв хлопця у творі Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало»?
6. Коротко розкажіть, як малий Михайлик поставився до жебраків (М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»).
Достатній рівень
Виконайте одне із завдань:
7. Висловіть власне судження про мужність і лицарську відвагу Павлуся, героя твору А. Чайковського «За сестрою».
8. В чому полягає ідея незнищенності справжнього кохання, краси, вірності у творі Т. Шевченка «Тополя»?
9. Дослідіть, в якому епізоді твору Г. Тютюнника «Климко», на ваш погляд, найповніше розкривається вдача головного героя.
Високий рівень
Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
10. «Мій улюблений герой повісті А. Чайковського «За сестрою».
11. «Лише боротись — значить жить» (За твором І. Франка «Захар Беркут»).
12. «Дядько Себастіян — вихователь Михайлика» (За твором М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»).
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Підготувати міні-повідомлення про життя і творчість О. Стороженка, знати ідейний зміст його твору «Скарб».



