Урок № 37. ГУМОРИСТИЧНЕ, ВИКРИВАЛЬНЕ ЗОБРАЖЕННЯ ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ. СКАРБ - УЗАГАЛЬНЕНИЙ ОБРАЗ ЩАСТЯ. ПОВЧАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР ОПОВІДАННЯ
Мета:
• навчальна: продовжувати роботу з оповіданням «Скарб» Олекси Стороженка, звернути увагу на морально-етичні проблеми та особливості зображення головного героя;
• розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні міркування про людину, її місце в цьому світі, її щастя, формувати навички аналізу твору;
• виховна: виховувати загальнолюдські цінності: повагу до своєї та чужої праці, шанобливе ставлення до людини.
обладнання: підручник, портрет Олекси Стороженка.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Конкурс «Інтелектуал»
Учні об’єднуються у дві команди, обирають капітанів. За 5-7 хвилин необхідно розгадати кросворд «О. Стороженко. Життя і творчість. Оповідання «Скарб».
Завдання для 1-ї команди
По горизонталі: 1. Парубки хотіли взяти Павлуся із собою для пошуків скарбу на. (щастя). 2. Батько Павлуся хотів, щоб його син навчався у. (школі). 3. Руки в Павлуся були, як у. (панночки). 4. Місце, де Павлусь іноді так кричав, «буцім з його чортяка лика дере». (Церква). 5. Ті, хто закинули хорта через вікно Павлусевої хати. (Парубки)
По вертикалі: 6. Назва твору О. Стороженка. («Скарб»)
Завдання для 2-ї команди
По горизонталі: 1. Край, де народився О. Стороженко. (Чернігівщина) 2. Хто із українських письменників назвав О. Стороженка «талановитим оповідачем»? (Франко) 3. Назва журналу, у якому друкували більшість українських творів О. Стороженка. («Основа») 4. Після смерті батьків за Павлусем доглядали. (наймити). 5. «За один стільничок меду» мати пообіцяла подарувати попу. (теля).
По вертикалі: 6. «Скарб» для О. Стороженка — це. (щастя).
Бесіда з учнями
♦ Яка тема твору «Скарб»?
♦ Яку думку прагне донести до читачів письменник?