Урок № 31. МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІ УРОКИ ДОБРОТИ, ЧУЙНОСТІ, ТУРБОТИ ПРО РІДНИХ
Мета:
• навчальна: продовжувати роботу над ідейним змістом повісті Гр. Тютюнника «Климко», зосередити увагу на зображенні морально-етичних учинків персонажів твору;
• розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння доводити свою думку, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, формувати світогляд;
• виховна: виховувати загальнолюдські цінності: чуйність, доброту, турботу про іншого, любов до рідної країни.
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, фото Другої світової війни, словник української мови.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Літературознавча вікторина
1. Барак, де мешкали Климко та дядько Кирило, був розташований неподалік від...
А річки; Б залізничної станції;
В заводу.
2. Чому Климко жив у дядька Кирила?
А Був сиротою; Б втік із дому;
В пристав у найми.
3. Де жили Климко із Зульфатом?
А У ваговій; Б у бараку;
В на пероні.
4. Чому опинилася на базарі Наталя Миколаївна?
А Міняла трояндову сукню; Б купувала борошно;
В спілкувалася з давньою подружкою.
5. Що приніс дідусь Гарєєв?
А Торбинку сухарів; Б банку з молоком;
В пакетик борошна.
6. Що зацікавило Климка на базарі?
А Гарна дівчина; Б гадалка;
В хор співців.
7. Де була сіль?
А У Слов’янську; Б в Артемівську;
В у Києві.
8. Причина смерті дядька Кирила:
А старість; Б аварія поїзда;
В пряме потрапляння снаряда в поїзд.
9. Чому тітка Марина не хотіла відпускати Климка?
А Він був їй за сина; Б він був їй за наймита;
В хотіла, щоб він відробив за сіль.
10. Чим пригощала тітка Марина Климка?
А Гарячим борщем; Б парним молоком;
В смачною кашею.
11. Яке дерево хотів посадити Климко на могилі дядька Кирила?
А Смереку; Б червону калину;
В вишню.
12. Як помер Климко?
А Від голоду; Б від фашистської кулі;
В від підвищеної температури.
Словникова робота
Як ви розумієте ключові слова теми уроку «чуйність», «турбота», «доброта»? Чуйність — уважність, сердечне ставлення до людей. Турбота — увага до потреб когось або чогось. Доброта — чутливе, дружнє ставлення до людини, привітність, ласка, прихильність.
Робота у групах
На прикладі аналізу епізодів твору з’ясуйте, як у взаємовідносинах героїв проявляється доброта, чуйність, турбота. Свої думки підтвердьте цитатами з твору (кожній групі дають завдання до певного розділу твору, учні висловлюють свої думки та підтверджують їх цитатами з твору).
Група 1 розглядає I, V, VI розділи; група 2 розглядає III розділ; група 3 розглядає IV розділ.
Група 1
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
І розділ Климко і дядько Данило | |
V розділ Климко і тітка Марина | |
VI розділ Климко і солдат |
Група 2
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
ІІІ розділ Климко, Зульфат, дід Горєєв та вчителька Наталя Михайлівна з немовлям |
Група 3
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
IV розділ Климко і швець, незнайома дівчина |
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Написати твір-роздум «Чому поведінка різних людей під час лихоліття така різна».