УРОК 28
Тема. Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Поєднання у творі фантастичного й реального. Сприйняття Михайликом навколишнього світу. Ранній вияв творчих задатків. Багатство та поетичність мови повісті.
Мета. Вчити учнів самостійно характеризувати образ головного героя твору, давати власну оцінку персонажам, визначати роль художніх засобів; розвивати творчі задатки учнів; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
I. Оголошення теми і мети уроку.
II. Опрацювання нового матеріалу.
1. Усна характеристика образу Михайлика за поданим планом (зв'язна розповідь учнів).
Орієнтовний план
1. Михайлик — головний герой повісті.
2. Любов хлопця до природи і прекрасного.
3. Потяг до знань.
4. Риси характеру Михайлика:
а) працьовитість;
б) кмітливість і спостережливість;
в) допитливість;
г) доброта і милосердя;
ґ) талановитість.
5. Вплив рідних на формування особистості героя.
6. Ставлення до Михайлика авторське та моє.
2. Усний відгук на відповідь товариша.
3. Опрацювання художніх засобів твору.
— Продовжіть письмово подані речення.
До художніх засобів епічного твору належать:
— Мовні художні засоби вживаються для того, щоб ...
— У повісті «Гуси-лебеді летять» автор використовує такі художні засоби:
Робота над мовою повісті. Мова повісті «Гуси-лебеді летять» надзвичайно лірична, поетична, образна, народна. Письменник майстерно описує картини природи. В них автор часто використовує уособлення.
— Знайдіть його тексті, запишіть («Місяць кивне головою», «сонце посміхнеться і на промінні спустить ... ключі», ключі сонце «носить на шиї або ув'язує на руці», «качка погоджується».)
Образності надають мові й щедрі порівняння та метафори.
(Старі очі, мов сіро-блакитнаві, побризкані росою безсмертники; покотилась моя стежина, мов клубочок; м'ячем вилітаєш на сніг; перший льодок запах чорнобривцями; озиваються розбуджені дзвони на дзвіниці; весело поблискує струг.)
У творі багато прислів'їв і приказок, влучних народних висловів, фразеологізмів.
— Знайдіть і випишіть їх. (Лебеді принесли на крилах весну і життя. Ох, рятуйте мою душу. На тихі води, на ясні зорі. Давно плаче попруга з мідною пряжкою. Дурно-пусто перепало мені. Мов кум королю. Витягати на світ Божий. З місяця звалився. Гайнути, де перець росте. Перелогом лежала одна душа. Коли неспокійна совість, то нічим її не обманеш.)
Михайло Стельмах — неперевершений майстер художньої деталі при змалюванні портрета.
— Знайдіть і зачитайте влучні художні деталі в описах діда Дем'яна:
(Очі у діда, «мов сіро-блакитнаві, побризкані росою безсмертники. Він дуже гарно сміється, хапаючись руками за тин, ворота, ріжок хати чи дерева, а коли нема якоїсь підпірки, тоді нею стає його присохлий живіт»);
жінки з Херсонщини («Жінка ... потрісканими пальцями поправляє хустку, а в її чорних очах закипають темні сльози»;
вчительки («... посміхнулась Настя Василівна, і посміхнулись її довгасті ямки на щоках»; «Сміх у неї приємний, м'який і аж угору підіймає тебе»);
Мар'яни («... і на порозі, наче весняночка, стала розрум'янена і осяйна Мар'яна»),
Михайло Стельмах використовує у творі слова із суфіксами пестливості, здрібнілості, аби підкреслити ними споконвічну опоетизовану любов людини до праці, до природи та її краси, до ближніх. (Льодок, гуси-лебедята, санчата, самісінька маківка, ночовочки, вузлики, тихенько, легенький туман, картузик, ручата, зернята, точнісінько, як мама, зітхнула, сорочечка, дитятко.)
Гумор весь час перемежовується з лірикою — таким постає життя у світосприйманні хлопчика.
(«І що це за мода пішла: не встигнеш босоніж вискочити з хати, як одразу сварять, а то й духопелять тебе і називають махометом, вариводою, лоботрясом».)
Колективна бесіда за прочитаними уривками з повісті «Щедрий вечір»
— Чому твір називається «Щедрий вечір»?
— Що нового ви довідалися з цієї повісті про Михайлика?
— Як хлопчик почувся на перших у своєму житті жнивах?
— Які почуття охоплюють малого женця?
— Визначте головні риси вдачі Михайлика.
— Які проблеми порушує автор у повісті «Щедрий вечір»?
— Чого вчить нас цей твір?
III. Підсумок уроку.
1. Дискусія на тему: «Чому Михайлику так важливо було ходити до школи?» Чи відчуваєте ви таку нагальну потребу?
2. «Міні-проект». Для узагальнення теми пропонуємо учням підготувати обкладинку до повісті «Гуси-лебеді летять» або рекламний плакат.
IV. Домашнє завдання.
Підготуйтесь до письмової роботи.