Світ фантазії, мудрості
УРОК 7 УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «МУДРА ДІВЧИНА». НАРОДНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ДОБРО І ЗЛО. КРАСИВЕ І ПОВТОРНЕ, СМІШНЕ ТА СТРАШНЕ
Мета:
— продовжити знайомство учнів з українськими народними казками як жанром фольклору, опрацювати зміст казки «Мудра дівчина»; вчити дітей визначати головну думку твору;
— формувати вміння читати в особах, правильно інтонувати мову дійових осіб, формувати вміння характеризувати героїв казки;
— виховувати здатність виходити зі скрутного становища і перемагати; поглиблювати почуття любові і поваги до батьків, прагнення допомагати людям, які потребують цього.
ТИП уроку: урок-подорож.
Обладнання: ілюстрації до казки «Мудра дівчина» із серії «У світі казок», ілюстрації учнів; збірки українських народних казок, підручник.
Мудрість — найкраще багатство.
Народне прислів’я
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Робота на картках
Установіть відповідність.
1 | Зачин | А Небіж стає королем; смерть багатого дядька |
2 | Основна частина | Б Опитування людей про існування правди і кривди |
3 | Кінцівка | В Подорож дядька і небожа |
Г Добрі справи хлопця |
Відповідь: 1 В; 2 Б, Г; 3 А.
Складіть інформаційне гроно: І варіант — дядько, ІІ варіант — небіж. (Дядько: віра в те, ЩО правда відсутня па світі, заздрість, жадібність, корисливість, підступність, нечесність; небіж: віра в перемогу, благородство, щедрість, безкорисливість, щира душа, чесність.)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота з епіграфом
· Як ви розумієте епіграф? (Мудра людина мудро ставиться до життя. ЇЇ розум допомагайте вийти зі скрутного становища, зрозуміти, що у світі важливіше.)
2. Прийом «магічне дзеркало»
Розкодуйте слова, спрогнозуйте тему.
(Читати з кінця або приставити дзеркало праворуч від фрази.)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Словникова робота
До слів першого стовпчика підберіть слова з другого, що підходять за змістом.
Хорт | закручений |
Нива | дерев’яна |
Рундук | швидко, майстерно |
Прясти | високий |
Локіт | прудкий |
Полотно | дерев’яне |
Гребінка | колосиста |
Світлиця | швидкі |
Днище | біле |
Ґринджоли | простора |
Хорт прудкий.
Нива колосиста.
Рундук високий.
Прясти швидко, майстерно.
Локіт закручений.
Полотно біле.
Гребінка дерев’яна.
Світлиця простора.
Днище дерев’яне.
Ґринджоли швидкі.
2. Виразне читання казки в особах (розмова між братами і паном)
3. Бесіда
· Назвіть дійових осіб казки. (Маруся, батько, пан, багатий брат)
· Хто головний герой казки? (Маруся, пан, батько)
· Де відбуваються події? (У селі)
· Чому виникла суперечка між двома братами? Як вони вирішили її розв’язати? (Через корову; піти до пана позиватися.)
· Які пан загадав братам загадки? Зачитайте їх. (Що у світі найситніше, найпрудкіше, наймиліше над усе?)
· Як ці загадки відгадав багатий брат? (Він сказав, що найситніші— панські кабани, найпрудкіші — панські хорти, наймиліші — гроші.)
· Чому пан розсердився, коли дізнався, що його загадку відгадала донька бідняка? (Тому що він уважав себе найрозумнішим.)
· Скільки ще загадок відгадала дівчинка? Прочитайте текст, де йдеться про другу й третю загадки. (Ще дві загадки)
· Під час читання якого епізоду ви хвилювалися, а де усміхалися?
· Якими рядками казки можна підписати ілюстрації, підготовлені вами до уроку?
5. Робота в парах
(Учні ставлять один одному запитання за змістом казки)
6. Колективна характеристика марусі
· Які риси характеру притаманні дівчині? Аргументуйте свою думку, звертаючись до тексту. (Розумна, добра, кмітлива, милосердна, дбайлива дочка.)
· Якою ви уявляєте її? (Невеликого зросту, охайною, красивою)
· Чи подобається вам Маруся? Чим саме? (Дуже подобається тим, що вона любляча дочка, розумна, перехитрила пана.)
· Чи можна назвати її красивою? Який зміст ми вкладаємо в це поняття? (Вона красива душею, чуйна, співчутлива)
· А який пан? (Грубий, підступний, байдужий до проблем людей, нетактовний, недалекоглядний.).
· Як ставиться до Марусі автор (народ)? Чому ви так уважаєте? (Народ любить дівчину, поважає ЇЇ, тому що втілив в ЇЇ образі найкращі риси характеру українців: розум, кмітливість, милосердя.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
— Сьогодні на уроці я зрозумів (ла), що ...
— Я думаю, що література ...
— На уроці мені найбільше запам’яталося ...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати теоретичний матеріал за підручником.