Світ фантазії, мудрості (продовження)
УРОК 32 ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА І СЕМЕСТР
Мета:
— повторити матеріал, вивчений за І семестр, перевірити рівень засвоєння знань учнів з тем І семестру, уміння застосовувати здобуті знання практично;
— розвивати увагу, пам'ять, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд;
— виховувати в учнів повагу до однокласників-суперників, прагнення перемоги в чесній боротьбі, бажання допомогти товаришеві; виховувати пошану до багатств української літератури.
ТИП уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: ілюстрації-асоціації.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя. Сьогоднішній урок виявить найрозумніших та найерудованіших учнів. Ви змагатиметесь у двох командах, але пам’ятайте:
У змаганні той перемагає,
Хто щирих, вірних друзів має.
Тож пам’ятай про це завжди
І свято дружбу бережи!
Нехай у цьому класі
Бринить веселий сміх,
І щоб команди наші
Потішили нас всіх.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IV. ЗМІСТ РОБОТИ
1. Слово вчителя
Повторимо вивчений матеріал і перевіримо, наскільки сталі ваші знання, ми дуже цікавим способом. Дома ви намалювали або знайшли ілюстрації, які є асоціаціями до вивчених творів. Кожен член команди покаже свою ілюстрацію команді-суперниці. Пам’ятайте: не достатньо лише відповісти, який твір або персонаж було загадано, — потрібно розшифрувати асоціацію. А ще ви отримаєте запитання від мене за тим твором, який буде на ілюстрації. Оцінюватимуть ваші відповіді гості-старшокласники.
2. Проведення гри
Почнемо з розминки. Бал за кожну правильну відповідь отримає команда, яка встигне це зробити першою. А завдання таке: упізнати твір за словом-асоціацією.
— Глечик, зірки. («Про Зоряний ВІЗ»)
— Загадка, пан. («Мудра дівчина»)
— Кущ, полум’я. («Неопалима купина»)
— Ліс, царювання. («Фарбований ЛИС»)
— Хлів, злий дід. («Хуха-Моховинка»)
— Сміх, плач. («Цар Плаксій та ЛОСКОТОН»)
— Лицарство, каша. («Прийом у запорожців»)
— Дурень, друг. («Летючий корабель»)
— Марчело, сорока. («Лялечка І Мацько»)
— Сто, рушничок. («Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»)
— Меч Арея. («ІЛЛЕЙКО, З Бога Турейко»)
— Кабан, Бровко. («Війна між ПСОМ і ВОВКОМ»)
Інформація старшокласників про кількість балів, отриманих командами.
А тепер у гру вступають ваші ілюстрації-асоціації.
Для вчителя. Під час отримання учнями домашнього завдання на попередньому уроці учитель повинен наголосити на тому, що ілюстрація не повинна розкривати зміст твору, на ній мають бути зображені лише елементи-натяки на твір або персонаж. Наприклад, синя фарба, корона («Фарбований Лис»), хорт, сокіл і кінь («Ох»).
Інформація старшокласників про кількість балів, отриманих командами.
3. Підбиття підсумків гри.
Визначення і нагородження переможців
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Прийом «незакінчене речення»
— Мені сподобалося на уроці.
— Я дізнався (-лася).
— Я прочитав (-ла).
— Я згадав (-ла).
— Я висловив (-ла) власну думку.
2. Слово вчителя
Ось і закінчилася наша подорож українською літературою в цьому семестрі. Я впевнена, що у другому півріччі ми відкриємо ще більше таємниць і здобудемо ще більше знань.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати наступний за програмою художній прозовий твір.