УРОК 16. МАЙСТЕР ВЕСЕЛОГО ЦЕХУ — ГРИЦЬКО БОЙКО
Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Грицька Бойка; вчити аналізувати прочитане; активізувати читацькі інтереси школярів; розвивати навички правильного, швидкого, виразного читання та декламування віршів; вправляти їх у читанні гумористичних творів; виховувати почуття дружби та колективізму, чуйність, доброзичливість, читацький смак.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про що мова на уроці йде!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Гра «Склади вірш» (запис на дошці)
Усе, чим так цікавитесь, | На всі питання — відповідь |
Ви знайдете в книжках. | На їхніх сторінках |
— Чого можуть навчити книжки?
— Якими можуть бути книжки?
2. Гра «Склади прислів'я»
Веселий сміх — ... | здоровішим будеш! |
Умій пожартувати, та знай, ... | від бід спасіння. |
Веселощі — ... | коли перестати. |
Поглузуй сам над собою: ... | здоров’я. |
(Веселий сміх — здоров’я. Умій пожартувати, та знай, коли перестати. Веселощі — від бід спасіння. Поглузуй сам над собою: здоровішим будеш!)
— Як ви розумієте ці прислів’я?
— Чи може сміх образити?
— Яким повинен бути сміх?
— Хто з вас любить сміятися, веселитися, жартувати?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Саме сміх, жарти, веселощі, посмішки, хороший настрій пануватимуть на сьогоднішньому уроці. А подарує їх нам творчість Грицька Бойка. (Демонстрування портрета.)
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Сторінка перша «Бібліотечна»
Робота з виставкою книг
— У народі кажуть, що день без книги — то хата без вікон.
— Як ви розумієте це прислів’я?
— Ви читали різні книги Грицька Бойка, і вони представлені на нашій виставці. Прорекламуйте книгу, яку ви прочитали.
2. Сторінка друга «Дослідницька»
Технологія «Мікрофон»
Народився Грицько Бойко (справжнє ім’я — Бойко Григорій Пилипович) 5 вересня 1923 р. в селі Оленівка на Донеччині в сім’ї службовця. Щодня Грицькові доводилося йти кілька кілометрів до школи, яка знаходилася далеко. Тому хлопець щодня прокидався о четвертій ранку, йшов до станції, щоб їхати робочим потягом до школи.
У 15 років районна газета надрукувала його перший вірш.
Але доля склалася нелегко. Після закінчення школи Грицько пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород.
Після війни став студентом Донецького педагогічного інституту. Закінчивши його з відзнакою, працював у газеті «Радянська Донеччина». Початком своєї літературної діяльності Грицько Бойко вважав 1950 р., коли була надрукована його перша збірка віршів «Моя Донеччина» для дорослих, а наступного року вийшла друком збірка його поезій для дітей «Будем шахтарями». Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам.
Усього у творчому наробку автора близько 100 книжок для дітей.
Григорій Бойко не лише сам писав, а й робив переклади багатьох дитячих письменників. А ще на слова віршів Григорія Бойка створено понад 400 пісень. Твори виходили і за кордоном, їх перевидавали багатьма мовами.
Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, але й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт — ось «знамениті» персонажі його чудових віршів та поем.
Помер Г. Бойко 25 вересня 1978 р.
3. Фізкультхвилинка для очей
— Поставте великий палець руки на відстані 20-30 см від очей, дивіться двома очима на кінець пальця протягом 3-5 секунд, заплющте одне око на 3-5 секунд, потім знову дивіться двома очима, заплющте інше око. Повторити 10-12 разів.
4. Сторінка третя «Скоромовки-спотикачки»
— Окремий розділ у збірках — це скоромовки-спотикачки. Насамперед, вони вчать правильної вимови. Але разом із тим Грицько Бойко змалював у них такі образи, які запам’ятовуються надовго.
Робота над скоромовками
ЧУЧЕЛО
Чом
Грачиха,
Чом
Грачата
Почали
Чимдуж
Кричати?
Чиєсь
Чудне
Чучело
Очам
Надокучило!
— Над вимовою якого звука пропонує попрацювати автор? (Звук [ч])
— Прочитайте скоромовку повільно, пошепки.
— Про що вона?
ЗОЯ І ЗІНА
Зоя
І Зіна
Знайшли
Лозини.
Лозина
До лозини —
І зроблені
Корзини.
Зоя
І Зіна
Взяли
Корзини,
Взялись
Завзято
Кизил
Збирати.
— Над вимовою яких звуків пропонує попрацювати автор? (Звуки [з], [з])
— Прочитайте скоромовку повільно, пошепки.
— Про що вона?
Цікаво знати, що...
Ягоди кизилу дуже корисні для людського організму.
Деревина у рослини дуже гнучка і міцна, її використовують для різних виробів.
Кизил сприяє очищенню повітря від шкідливих комах і бактерій.
— Навіщо Грицько Бойко писав скоромовки? (Щоб учити дітей правильно вимовляти звуки.)
5. Сторінка четверта «Перекладач»
— Грицько Бойко вважав, що в російській літературі дуже багато обдарованих та талановитих дитячих письменників.
Одного вечора він сидів за столом і замислився; а якщо спробувати перекласти твори російських письменників українською? Він переклав вірші таких відомих авторів, як Самуїл Маршак, Агнія Барто, Сергій Міхалков.
6. Сторінка п'ята «Загадки»
Загадки читають заздалегідь підготовлені учні.
• Дуже я потрібна всім —
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга)
• Висить в селі і в місті,
Збирає різні вісті.
Щодня її гінці
Спішать у всі кінці.
(Поштова скринька)
• Дерев’яний
Та довгенький,
Маю носик я
Гостренький.
На білому
Слід лишаю,—
І всіх діток
Потішаю. (Олівець)
• То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив.
І співаю
Я від жару,
І пускаю
З носа пару. (Чайник)
• Я блискуча, гостренька,
Маю вічко маленьке.
За собою несу
Довгу-довгу косу. (Голка)
• Два скельця,
Три дужки:
На ніс
І за вушки. (Окуляри)
• В печі боки обпекла
І в стіну міцну лягла. (Цеглина)
• Залізний кінь, фарбований
І гумою підкований. (Авто)
• Невеличкі дві хатини,
В них м’які і теплі стіни.
По п’ять братиків малих
Прожива в хатинах тих. (Рукавички)
• Без рук, а з ногами,
Без ребер, а з боками.
І спинка міцна є,
А голови немає. (Стілець)
• Я стою На ходу,
А спинюся —
Упаду. (Велосипед)
• Стаємо всім на дорозі,
Всіх спиняєм на порозі.
Хто іде — не обмине:
Нас рукою штовхоне. (Двері)
• Кристалиночки тверді,
Світлі — аж іскряться.
Народились у воді,
А води бояться. (Сіль)
• В небі я труджуся,—
Знає мене кожний.
Я на всіх дивлюся,—
На мене ж — не можна. (Сонце)
• Як навколо об’їси —
Серединки не проси.
Ми такі гостинці:
Дірка в серединці. (Бублики)
• Борознить Океан,
З голови
Б’є фонтан. (Кит)
• І у горах невидима,
І у лісі невловима.
Я кричу — вона мовчить,
Я мовчу — вона кричить:
Поверта мені назад
Всі кінцівки слів підряд. (Луна)
• Між берегів Текла, текла.
Мороз зміцнів —
Під скло лягла. (Річка)
• В зимовий, студений час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку — нас везуть. (Санчата)
• Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й луг.
А як сонце припече —
Ми струмочком потечем. (Сніжинки)
• Не козлик, а рогатий.
Повільний, вайлуватий.
На собі носить дім
І ховається у нім. (Равлик)
• У морі купався,
Сухеньким зостався.
Під дзьобом — торбинка,
В торбинці — рибинка. (Пелікан)
7. Фізкультхвилинка
• Прокинулись ведмедики,
До сонця потягнулись.
Швиденько повернулись.
Присіли 2-3 рази,
А потім підстрибнули,
Повільно походили
Й зарядку закінчили.
8. Сторінка шоста «Поетична»
1) Читання за особами вірша «Булка з маслом».
БУЛКА З МАСЛОМ
Стоїть і гірко плаче Надя:
— Віддайте булку з маслом, дядю!
— Та я ж не брав, дівчатко миле...
— А ви на неї, дядю, сіли!
— Чому віршик викликає посмішку?
2) Читання «ланцюжком» вірша «Виступайченко».
ВИСТУПАЙЧЕНКО
Виступайченко Панас
Завжди виступає.
А для чого? В котрий раз?
Сам того не знає.
А рука його, рука —
Мов крило у вітряка.
А язик — ой леле! —
Лопотить та меле!
Захлинається, кричить
І веде до того,
Як в порожнє перелить
Воду із пустого.
Може, є і серед вас
Виступайченко Панас?
Ви йому, братове,
Не давайте слова!
— Як звали хлопчика?
— Чому в нього таке прізвище?
— Чи є у вашому колі знайомі, схожі на Панаса?
— Як ви розумієте вислів «перелити із пустого в порожнє»?
3) Читання вголос вірша «Вчотирьох від одного».
ВЧОТИРЬОХ ВІД ОДНОГО
— Чого тікаєте в розгін?
Ви ж — вчотирьох, а він — один...
— А ми ж не знаєм,— каже Влас,—
За ким він гониться із нас!
4) Читання за особами вірша «Де п'ятий?».
ДЕ П’ЯТИЙ?
Мне хустиночку в руці,
Гірко плаче Віра:
— В мене п’ять було стільців,
А тепер — чотири.
Взявся братик рахувать:
— Раз, два, три, чотири, п’ять!
Віро, плакати облиш:
Ти ж на п’ятому сидиш!
5) Читання вірша «Швидко відповів».
ШВИДКО ВІДПОВІВ
Коли прийшов зі школи внук,
Дідусь щоденник взяв до рук:
— За віщо двійку ти схопив?
— За те, що швидко відповів...
— За те, що швидко? — гримнув дід.
За це ж п’ятірки ставить слід!
— Та що ви, діду, кричите?
Сказав я швидко, та не те...
— Чого вчать ці вірші?
— Чи сподобалась вам ця сторінка?
— Чим саме?
— У дитячій літературі не знайдеться, напевно, жанру, в якому б не працював Грицько Бойко: поеми, вірші, скоромовки, лічилки, загадки, п’єси-казки, тобто все, що подобається дітям, чарівним жителям країни Дитинства.
9. Сторінка сьома «Шкільні веселинки»
1) Читання вірша «Маринка та Галинка».
МАРИНКА ТА ГАЛИНКА
Сьогодні Маринка
Уроків не знала.
Домашнє завдання
В Галинки списала.
Зі школи додому
Вернулись дівчатка,
І тут повторилось
Усе в них спочатку.
Удома Маринка
Отак міркувала:
— Сьогодні в Галинки
Уроки списала.
Чого ж я завдання
Робити спішу?
І завтра в Галинки
Уроки спишу!
Галинка ж удома
Отак міркувала:
— Сьогодні Маринка
У мене списала.
Чого ж я завдання
Робити спішу?
Його у Маринки
Я завтра спишу!
А ранком у школі
Зустрілися двоє.
Спочатку дівчатка
Зраділи обоє.
Та стала Маринка
Галинку питати:
— Чи можна іще раз
У тебе списати?
Галинка у сльози:
— От бачиш, яка ти,—
Я думала в тебе
Сьогодні списати!..
До столу учителька
Їх запросила
І порівну двійку
На двох розділила.
— Яка історія трапилась з дівчатами?
— Які оцінки вони отримали за домашнє завдання?
— Чому?
2) Читання вірша «Промахнувся».
ПРОМАХНУВСЯ
От діла, так діла! —
Знов рогатка підвела
Нашого Матвійка.
На уроці в мух вціляв,
А якраз в журнал попав:
З поведінки — двійка.
— Як же промахнувся хлопчик?
— А куди ж він влучив?
— Чи можна відволікатись на уроці?
— Чи приємно вам читати такі вірші?
— Жартівливі поезії про дітей і для дітей. Як приємно їх читати!
— Що об’єднує вірші Грицька Бойка?
— Вірші Грицька Бойка — дотепні, життєрадісні, сповнені наснаги, любові до дітей. Адже тільки людина, яка любить дітей, так тактовно, з гумором і доброзичливістю навчає маленьких читачів бути добрими і чемними, чесними і порядними, завзятими до навчання і праці.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
«Мозковий штурм»
— Надайте характеристику автору за літерами його імені.
Г — гуморний, громадянин, геніальний.
Р — розумний, роботящий.
И — («И» великої немає, «и» слова не починає).
Ц — цікавий, цілеспрямований.
Ь —
К — коректний, кумедний.
О — обдарований, особливий.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З творчістю якого поета ознайомились?
— Що ви запам’ятали про Грицька Бойка?
— Про що поет писав у своїх творах?
— Який із прочитаних творів вам сподобався найбільше? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Світ дитинства у творах Всеволода Нестайка». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.