У КРАЇНІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Твори зарубіжних письменників
Урок 121. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК. КАНІКУЛИ (Анатолій Костецький)
Мета: систематизувати знання учнів, здобуті протягом року; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння сприймати зміст вірша, образність мови; розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Прочитай виразно!
Мати просить в Саші: «Син!
Ти сходи у магазин!
Купиш сир, ситро, сирок,
І яєць один лоток,
М’яса, сухарів, редиски,
Сині сливи і іриски,
Ще насіння, сіль, сирок,
І смородину,синок,
Трохи сала й ковбасу!».
«Мамо, я ж не донесу!».
2. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Кукурудза на городі
Дивувалась своїй вроді:
Милувалась дуже-дуже
Наче в дзеркало в калюжу.
Білі зуби, коса довгенька,
Та сукня гарна, зелененька.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Дуель»
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Повтори і пригадай» (с. 170). Оцінюють відповіді одне одного.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми проведемо останній урок літературного читання у 4-му класі. Пригадаємо твори, які вивчали протягом року, зустрінемося з нашими улюбленими героями.
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Назви жанр твору». Робота в парах
«Пандора» | притча |
«Тополя» | вірш |
«Лебідь» | оповідання |
«Золотий черевичок» | легенда |
«Реве та стогне Дніпр широкий...» | повість |
«Дикі каченята» | народна казка |
«Зачарована Десна» | міф |
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Анатолія Костецького «Канікули»
1) Гра «Передбачення».
«Канікули».
«Канікули»!
«Канікули»?
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
2) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли слухаючи його?
3) Робота в парах.
Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Як передасте почуття радості від очікування канікул?
4) Виразне читання вірша учнями.
Кілька учнів виразно читають вірш, а решта аналізують, чи вдало дібрана інтонація, тон і темп читання.
5) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
6) Вправа «Мікрофон».
— Що ви очікуєте від літніх канікул?
7) Цікаво знати!
— Що, на вашу думку, спільного між школярами, студентами і, уявіть собі, депутатами? Я вже мовчу про собак. Мабуть, ніколи не здогадаєтеся: канікули! Не знаю, як у депутатів, а невже й у чотириногих друзів бувають канікули?
Історія цього солодкого кожному школяреві слова сягає сивої давнини, отож полиньмо до Стародавнього Риму.
З двадцять другого липня по двадцять третє серпня Сонце перебуває в сузір’ї Пса, а поява над горизонтом зірки Сіріус із цього сузір’я збігалася зпочатком великої спеки, тому саме в цей час римський сенат робив у своїх засіданнях перерву, яку називали канікулами. Чому саме так називали? Ось тут і зарито собаку: якщо перекласти з латини слово «канікули», то й вийде назва нашого чотириногого друга. Згодом канікулами почали називати літню перерву в роботі навчальних закладів, а ще пізніше — узагалі будь-яку усталену перерву в навчанні учнів і студентів. До речі, цим словом називають сьогодні й перерву в роботі Верховної Ради України.
І вкотре переконуєшся: скільки таємниць приховує мова — цей океан людської творчості й мудрості!
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Мені було цікаво...
• Свою роботу на уроці оцінюю...
• Урок завершую з... настроєм.