Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В.О. Науменко) - 2015 рік

У КРАЇНІ ЗНАНЬ

Твори з науковою інформацією

Урок 114. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «У КРАЇНІ ЗНАНЬ»

Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом «У країні знань»; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності школярів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова, жагу до знань.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Урок читання починаємо,

Гарного настрою всім бажаємо.

Те, що вивчили — пригадаємо,

Поміркуємо, почитаємо.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 106)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах.

Гра «Чиє продовження краще?»

Учні презентують свої продовження повісті-казки Віктора Близнеця «Земля світлячків».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми завершили вивчати?

— Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом «У країні знань». Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Чи уважний ти читач?»

Тестування

1. На якому автомобілі подорожував Петько з батьком і друзями?

а) «Жигулі»;

б) «Волга»;

в) «Нива».

2. За якими тваринами спостерігали друзі?

а) За видрами;

б) за бобрами;

в) за хохулями.

3. З якої країни приїхав до нас фікус?

а) З Індії;

б) з Єгипту;

в) з Греції.

4. Чого смертельно боялися печерні приблуди?

а) Грому;

б) води;

в) вітру.

5. У якій країні винайшли пергамент?

а) В Індії;

б) в Китаї;

в) в Греції.

6. Як звали батька Ольги Перевізниківни?

а) Святослав;

б) Мирослав;

в) Ярослав.

Відповіді: 1а; 2в; 3а; 4б; 5в; 6б.

2. Фізкультхвилинка

По чорниці вирушали,

Баночки всі прив’язали.

Нахилялись до кущів,

Брали ягоди мерщій.

А хто посуд весь набрав,

Той додому повертав.

3. Гра «З'єднай назву твору з його автором»

«Свідки минулих епох»

Віктор Близнець

«Гості з далеких берегів»

Антін Лотоцький

«Ольга Перевізниківна»

Анатолій Давидов

«Земля світлячків»

Паола Утевська

4. Гра «Впізнай, чий голос»

• В основному, Іро, через ваш жіночий рід постраждали хохулі. Ще в середині минулого століття вони зустрічалися досить часто. (Петько. АнатолійДавидов «Свідки минулих епох»)

• Крім хохулі, сподіваюся, зустрінемо тут вухатого їжака, байбака; можливо, нам трапиться й перев’язка, а з птахів — степовий орел, орел-карлик. (Володимир Іванович. Анатолій Давидов «Свідки минулих епох»)

• Мудро ви сказали, вчителю! Я зрозумів вас, вчителю! І от що придумав: кручу! Кручу для ворогів! І облогу з живого вогню. (Сиз. Віктор Близнець «Земля світлячків»)

• До вас, Вертутію! Коли б там, у вас, не походили оці брудні лаписька! (Мармусія. Віктор Близнець «Земля світлячків»)

• Гарна, добра дитино! Якийсь невідомий віщий голос говорить мені, що тебе жде велика слава. Будеш княгинею! (Старець. Антін Лотоцький «Ольга Перевізниківна»)

• Але його прапрабабуся чи прапрадідусь дуже довго мандрували, поки в тьоті Оксани опинилися. Здалеку фікус до нас приїхав. (Дідусь. ПаолаУтевська «Гості з далеких берегів»)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

• Сьогодні на уроці я вчився...

• Мені було цікаво...

• Свою роботу на уроці оцінюю...

• Урок завершую з... настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 152).