У КРАЇНІ ЗНАНЬ
Твори з науковою інформацією
Уроки 111-112. ПОВІСТЬ-КАЗКА. ВІКТОР БЛИЗНЕЦЬ. ЗЕМЛЯ СВІТЛЯЧКІВ (Уривки)
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Віктора Близнеця, з його повістю-казкою «Земля світлячків»; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мовну спостережливість і зв'язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
В небі завжди сонце світить ясно,
А в душі немає пустоти.
Світ тобі всміхається прекрасний,
Якщо є багато доброти.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправа на формування швидкої реакції на слово
Гра «Слухай! Називай якомога більше слів»
Читаю — ... (книгу, газету, журнал...).
Зачитався — ... (повістю, казкою, оповіданням...).
Скупався — ... (в річці, озері, морі...).
Хотів би стати — ... (поетом, вчителем, агрономом...).
2. Читання анаграм
ІКЛАР (лікар)
ОНРАГМО (агроном)
ЕПРКА (пекар)
ЕЧУНЬ (учень)
НЕНІЖРЕ (інженер)
ІЛСНКИ (лісник)
УЛМЯР (муляр)
ТУНЕСДТ (студент)
— Яке слово «зайве» у кожній колонці? Чому?
— Поясніть, що виконують люди кожної професії.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «У художньому музеї»
Виставка-конкурс малюнків човна батька Ольги Перевізниківни.
2. Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання історичного оповідання Антіна Лотоцького «Ольга Перевізниківна».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимося з повістю-казкою «Земля світлячків», автором якої є Віктор Близнець.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Віктор Близнець народився у селі Володимирівка на Кіровоградщині 10 квітня 1933 р. У 1957 p. закінчив факультет журналістики Київського університету. Публікуватися почав 1959 p., а перша книжка оповідань «Ойойкове гніздо» вийшла 1963 p. Більшість написаних книжок — для дітей. Переказав з давньоруської мови для юного читача «Повість минулих літ» (1980).
Найталановитішими і найпопулярнішими вважають книжки Віктора Близнеця для дітей. Усе написане Віктор Семенович пропускав через свою душу і серце. Герої його творів усвідомлюють себе особистостями, знають, що таке справжня дружба, готові захистити слабшого, живуть у злагоді з довкіллям.
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання статті «Віктор Близнець» учнями в підручнику
(с. 145)
— Де і коли народився Віктор Близнець?
— Що таке повість-казка?
— Які ознаки властиві цим творам?
3. Фізкультхвилинка
4. Опрацювання повісті-казки Віктора Близнеця «Земля світлячків» (с. 145151)
1) Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім — «буксиром» у парах
Корч | згар |
пожух | ордою |
приблуд | єством |
довбанки | заброди |
сповитку | катакомби |
Тлумачення слів
Орда — безладний, неорганізований натовп.
Єство — сукупність усіх фізичних і душевних сил та властивостей людини.
Сповиток — те, у що загортають немовля,— пелюшки із сповивачем.
Довбанка — човен, видовбаний із суцільного шматка дерева.
— Доберіть синоніми до слів.
Пожух — ... (потьмянів, потемнів)
Приблуда — ... (бродяга).
Заброда — ... (чужинець)
— Прочитайте тлумачення до слів корч (с. 145), згар (с. 146), катакомби (с. 148) у підручнику.
2) Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Чи сподобалось вам оповідання?
— Хто є його головними дійовими особами?
3) Перевірка первинного сприйняття твору.
Тестування
1. Яка річка винесла довбанки в озеро?
а) Лісова;
б) гірська;
в) степова.
2. До чого поспішали Сиз і Мармусія?
а) До будинку;
б) до озера;
в) до корча.
3. Де було царство Вертутія?
а) Біля Верхньої ріки;
б) біля Верхнього озера;
в) біля Верхньої гори.
4. Чим Хвороща годував одного з волохатих страшил?
а) Динею;
б) кавуном;
в) виноградом.
5. Хто був учнями професора Варсави?
а) Лісовики;
б) лунаристи;
в) гноми.
6. Скільки пар окулярів змінив професор Варсава?
а) Одну;
б) дві;
в) три.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4а; 5б; 6в.
4) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
— Чому стривожився Вертутій?
— Що найбільше тривожило Сиза?
— Що Сиз, Вертутій та Мармусія побачили на Сизовому подвір’ї?
— Куди вони попливли далі?
— Що побачили в царстві Вертутія?
— Яку картину вони застали у Хворощі?
— Куди, на думку Сиза, всі вирішили їхати?
— Де зібралася рада?
— Чому саме у підземеллі?
— Як називав своє підземелля професор Варсава?
— Прочитайте опис підземелля Варсави.
— Про що велась тяжка рада?
— Який знак подав професор Варсава?
— Які думки про ворогів висловили герої казки?
— Як професор Варсава дізнався, чого бояться печерні приблуди?
— Яке рішення ухвалила рада?
5) Фізкультхвилинка.
В казковому лісі розминка,
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками,
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
6) Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Хто читає швидше?».
— Знайдіть абзаци з такими реченнями.
• Добре, що вони підпливли до берега.
• Та хіба ми слабкіші за них?
• І прикотив цілу гору динь.
• Вертутій не став дивитися на цю стравоїдну муку.
• Звідси починав заняття з лунаристами.
• Чому так буває в лузі, чому так ведеться в лісі?
б) Гра «Хто що робив?». Робота в парах.
Садив на городі свої дивацькі дині | дід Вертутій |
Вирощував світлячки | професор Варсава |
Робив млинки | дядько Сиз |
Вчив учнів лунаристіа | дядько Хвороща |
в) Гра «Дочитай речення».
— Знайдіть і дочитайте речення (запис на дошці).
• Сиз, Вертутій, Мармусія дивились на спалений корч, ... (3)
•Погомоніли й пристали на думку Сиза... (6)
• Лісова річка винесла довбанки ... (1)
• Велась тяжка рада: ... (3)
• Те, що вони побачили на сірих кучугурах піску... (4)
• Тут професор ляснув себе по коліну, ... (9)
• В якомусь засліпленні, мілиною Сиз побрів ... (2)
• Всі, всі збираймось гуртом... (11)
• Веселий, невгамовний Хвороща... (5)
• Вона промовляє до нас: ... (10)
• Лихо — воно збирає... (7)
— Позначте цифрами послідовність подій у тексті.
7) Стислий переказ тексту за опорними реченнями, поданими на дошці.
8) Робота за ілюстраціями.
— Розгляньте ілюстрації до цього твору.
— Кого художник зобразив на ілюстраціях?
— Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Кому з героїв оповідання ви співчували?
— Чиї вчинки засуджували?
— Чого вчить нас це оповідання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти власне продовження твору «Земля світлячків».