У КРАЇНІ ДИТИНСТВА
Жанри прози
Уроки 71-72. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО. ТРОЄ ЗА ПАРКАНОМ (Скорочено)
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю дитячого письменника Всеволода Нестайка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; формувати вміння працювати над текстом, аналізувати його зміст, оцінювати вчинки персонажів твору; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Дзвоник вже сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо.
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Яків ягідки якісь Якось із галяви ніс.
- Гра «Відшукай антонім»
Стара газета — ... (свіжа газета).
Говіркий хлопець — ... (мовчазний хлопець).
Близька дорога — ... (дальня дорога).
Вільний костюм — ... (тісний костюм).
Багатолюдна площа — ... (пуста площа).
Серйозна розмова — ... (жартівлива розмова).
Тяжка ноша — ... (легка ноша).
Радісний настрій — ... (сумний настрій).
Вечірні вісті — ... (ранкові вісті).
Морозний день — ... (спекотний день).
Шкідливі звички — ... (корисні звички).
Свіжий хліб — ... (черствий хліб).
Холодний напій — ... (гарячій напій).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання оповідання Бориса Грінченка «Ксеня».
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ви вже знайомі з творами відомого українського письменника Всеволода Нестайка. Це цікаві оповідання, казки, повісті про незвичайні пригоди ваших ровесників — хлопчиків і дівчаток. З героями його казок теж відбуваються дивовижні події, завдяки чарівним речам.
— Сьогодні ми ознайомимось з новим оповіданням Всеволода Нестайка «Троє за парканом».
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Біографічна довідка
— Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичів на Житомирщині в сім’ї службовця. Коли Всеволоду було три роки, разом з іншими січовими стрільцями загинув його батько. Йшов страшний 1933 рік, і сім’я, рятуючись від голоду, переїхала до родичів у Київ. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Як пише сам письменник: «І хоч би де мені доводилось побувати, хай навіть у найцікавішій подорожі, коли я повертаюсь до Києва, серце у мене б’ється від радісного хвилювання зустрічі з рідним містом». Коли Всеволод Нестайко був маленьким хлопчиком, він страшенно хотів швидше вирости і стати великим та дорослим. «Може тому, що я був справді малий на зріст, чи не найменший у класі. Малий, худий та ще й рудий. Як вогонь, червоний. Мене дражнили “Море горить!”, “Пожежна команда”. А ще в класі мене називали “Рудий африканський їжачок”,— згадує письменник. І щоб швидше вирости, Всеволод годинами стояв під дощем і спати лягав о сьомій. Отак у сні і нетерплячці В. Нестайко і не зогледівся, як несподівано виріс майже під два метри і перестав бути рудим. «І раптом збагнув, що даремно поспішав вирости, що дитинство — найпрекрасніша, найщасливіша пора людського життя. І так мені захотілося повернутися назад! Назад — у дитинство. Та нема у часу дороги назад»,— зізнається він. І все ж таки Всеволод Зіновійович Нестайко знайшов цю дорогу. А пролягла вона через уяву і фантазію. Він почав подумки повертатися у дитинство — писати для дітей веселі і мудрі книги.
Майже п’ятдесятилітній шлях у дитячій літературі він засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’єс. Найвідоміші з них — «В Країні сонячних Зайчиків» (1959), «Супутник ЛІРА-3» (1960), «Космо-Натка» (1963), «Робінзон Кукурудзо» (1964), «Тореадори з Васюківки» (1973), «Одиниця з обманом» (1976), «Незвичайні пригоди в лісовій школі» (1981), «Загадка старого клоуна» (1982), «П’ятірка з хвостиком» (1985), «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» (1988), «Слідство триває», «Таємничий голос за спиною» (1990), «Неймовірні детективи» (1995) та ін. Книги В. З. Нестайка перекладено двадцятьма мовами.
- Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання учнями біографії Всеволода Нестайка (с. 79)
— Де і коли народився Всеволод Нестайко?
— Якою була його сім’я?
— Яким він був у дитинстві?
— Чим любив займатися, коли залишався сам?
— Що він писав для дітей?
— Чого письменник навчає читачів у своїх творах?
- Фізкультхвилинка
- Опрацювання твору Всеволода Нестайка «Троє за парканом» (с. 80-83)
1) Читання твору комбінованим способом (учитель—учні).
— Чи сподобалось вам оповідання?
— Які почуття воно у вас викликало?
— Хто є головними героями оповідання?
— Чий учинок вас обурив?
— Кому ви співчували?
2) Словникова робота
Читання колонок слів «буксиром» за вчителем, потім — «луною» у парах
З’їжджає | задригав |
потилицю | щупленький |
загрожувала | заціпеніла |
відлупцювати | вимальовувалася |
— Прочитайте спочатку дієслова.
— Знайдіть іменник. Поясніть його значення.
Потилиця — задня частина голови над шиєю.
— Доберіть синоніми до слів: щупленький (слабкий, худий, кволий); заціпеніла (заніміла, застигла).
3) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».
— Як ви розумієте вираз «шукай вітра в полі»?
Шукати вітра в полі — даремно шукати кого-, що-небудь.
4) Фізкультхвилинка.
Встали, діти, тільки — раз.
Фізкультпауза у нас.
Віє вітер: «Шу-шу-шу,
Я берези колишу.
Хмари розганяю в небі,
Дощ несу вам по потребі.
Як стомлюся, то спинюсь.
Я нікого не боюсь».
Сіли й ми за парти, діти,
Будем далі тему вчити.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Яка неприємність трапилася з дівчинкою?
— Хто вдарив її сніжкою?
— Чому вона вирішила не доганяти кривдників?
— Чому дівчинці було дуже досадно?
— Хто опинився в її руках?
— Яким був хлопчик?
— Як він відреагував на запитання дівчинки?
— Чому він дивився на неї з безсилою люттю?
— Чому дівчинка відпустила хлопчика?
— З ким порівнює його автор?
— Як він повівся, коли дівчинка назвала його зрадником і боягузом?
— Що побачила дівчинка на його обличчі?
— Чому вона не ображалася на нього?
— Як ви вважаєте, чому хлопчик не глянув у бік паркана?
— Як автор називає хлопчаків, що були за парканом? Чому?
6) Гра «Голосування ногами».
Діти стають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
7) Гра «Слідопити».
Учитель читає початок (або кінцівку) речення, учні мають відшукати це речення і прочитати.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто його автор?
— Над чим змушує замислитися читачів Всеволод Нестайко?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Стисло переказувати оповідання:
1- ша група — від імені п’ятикласниці;
2- га група — від імені другокласника.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 73
- Робота над скоромовкою
Читання скоромовки зі зміною темпу
Учитель сигналізує про зміну темпу картками з позначеннями: П — повільний темп, Н — нормальний, Ш — швидкий.
Взимку вітер вовком виє,
Всіх лякає сніговієм.
Ти не вий, не вий, вітриську,
До весни вже зовсім близько.
- Фонетична зарядка
— Як сичить гуска?
— Як шумить вітерець?
— Як квочка кличе курчат?
— Як кумкає жабка?
— Як мекає коза?
— Як виє вовк?



