КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 63. СОЛОВ'ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі, спостерігати за змінами в природі; розвивати зв'язне мовлення, вміння зв'язно висловлювати свої думки, творчу уяву; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Перепілка — гарна птиця,
Та хлоп’ят вона боїться,
Бо хлоп’ята беруть гілку
І лякають перепілку.
Не потрібно так лякать,
В неї п’ять перепелят.
2. Артикуляційна гімнастика
• «Смачне варення».
Посміхнутися; відкрити рот; широким язиком у формі «чашечки» облизати верхню губу.
• «Кулька».
Надути щоки; здути щоки.
• «Млинці».
Посміхнутися; відкрити рот; покласти широкий язик на нижню губу.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання тексту опису.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимось з оповіданням «Солов’їна сторожа» за Олесем Гончаром.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення»
— Прочитайте заголовок тексту з відповідною інтонацією.
«Солов’їна сторожа».
«Солов’їна сторожа»!
«Солов’їна сторожа»?
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?
2. Читання оповідання комбінованим способом (учитель — учні) (с. 68-70)
— Чи сподобалось вам оповідання?
— Який настрій воно у вас викликало?
— Які картини ви уявляли, читаючи його?
3. Фізкультхвилинка
4. Словникова робота
Читання слів «луною» за вчителем, потім — мовчки
Узбіччя | вруняться |
відкриття | розвидниться |
самісіньким | найнадійніша |
короткочасної | підпадьомкнула |
— Знайдіть тлумачення слова врунитися у підручнику (с. 69).
5. Читання твору учнями «ланцюжком»
— Від чийого імені ведеться розповідь?
6. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
— Яка пора року описується в оповіданні?
— Куди їхали подорожні?
— Яка погода була за вікном автомобіля?
— Як автор говорить про дівчинку?
— Як він її називає?
— Доведіть словами тексту, що всі з любов’ю ставилися до дівчинки.
— Де зупинилися подорожні?
— Як автор описує навколишній пейзаж?
— Від чого всі були в захваті?
— Голос якої пташки почули подорожні?
— Чи вдалося їм побачити перепілку?
— Як автор називає пташку? (Польова пустунка, жартівниця, звабниця)
— Що вразило подорожніх біля входу в музей?
— Поясніть зміст виділеного речення.
7. Гра «Засічка — кидок»
За командою «кидок» усі учні починають читати напівголосно текст.
За командою «засічка» — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
8. Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до твору.
— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше вразило в цьому творі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати оповідання (с. 68-70).