КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ (продовження)
Лірика (продовження)
Урок 58. ЧИМЧИКУЮТЬ НАШІ ХЛОПЦІ... (Іван Сенченко)
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, передавати інтонацією настрій персонажів твору; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Мій дідусь живе в селі, в нього сиві вуса.
Я сокирою рубати в дідуся навчуся.
Я навчусь траву косити і в сарай її носити.
Дідусю бракує рук — допоможе йому внук.
- Артикуляційна гімнастика
- «Смачне варення».
Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик углиб рота. Повторити 10-15 разів.
- «Змійка».
Рот широко відкрити. Язик сильно висунути вперед, напружити, зробити вузьким. Вузький язик максимально висунути вперед та заховати углиб рота. Рухати язиком у повільному темпі 10-15 разів.
- «Маляр».
Висунути язик, рот трохи відкрити. Облизувати спочатку верхню, а потім — нижню губу по колу. Виконати 10-15 разів, змінюючи напрям.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні зачитують одне одному знайдені в художній літературі описи пейзажу.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми почали вивчати?
— Сьогодні ми будемо спостерігати, як описує пейзаж письменник Іван Сенченко.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Виразне читання твору вчителем (с. 63-64)
— Чи сподобався вам твір?
— Яким настроєм він пронизаний?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
- Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Брели | обличчя |
лелечко | поб’ються |
чимчикують | вчувається |
підпадьомка | жовтогаряче |
Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.
— Для чого в нашій мові вживається слово лелечко? (Уживається для висловлення жалю, нарікання, страху або здивування (часто разом з «ой»).)
— Як ви розумієте слово чимчикують? (Чимчикують — ідуть швидко, поспішно, часто ступаючи.)
— Яке слово складається з двох частин? (Жовтогаряче)
- Фізкультхвилинка
- Робота в парах. Підготовка до виразного читання тексту
— З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати текст?
— Як передасте настрій хлопців?
- Виразне читання тексту учнями
- Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
— Де йшли хлопці?
— Які трави росли обабіч стежки?
— Якими квітами захоплюється автор?
— Який настрій був у хлопців?
— Хто їх хвалив за п’ятірки?
— Куди йшли Женька і Левко?
— Чому життя у них прекрасне?
— Знайдіть у тексті порівняння.
- Гра «Голосування ногами»
Діти стають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
- Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до твору.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Які рядки твору проілюстрував художник?
— Які відчуття викликає ілюстрація?
- ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що нового для себе відкрили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати ілюстрацію до рядків, що найбільше сподобалися.