X. ЛІТЕРАТУРНЕ КОЛО
УРОК 92 Франко і поезія
Матеріал уроку. Іван Франко «Розвивайся, лозо, борзо».
Мета. Закріпити знання учнів про життєвий та творчий шлях І. Франка; ознайомити з поезією поета; вчити аналізувати зміст віршів; формувати естетичні смаки; виховувати відчуття художнього слова.
Обладнання. Портрети Івана Франка та його родини, збірка казок «Коли ще звірі говорили», збірка з віршами «Веснянки», ілюстрації весни.
Хід уроку
- Організаційний момент.
Всі почули ви дзвінок —
він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався,
до уроку готувався.
Тож девіз тепер згадаймо
і урок вже починаймо.
Учні (хором)
Виразно читаймо!
Чітко відповідаймо!
Мовлення своє розвиваймо!
- Перевірка домашнього завдання.
- Читання казки в особах. Розігрування інсценівки казки.
- Гра «Ти — мені, я — тобі».
Учні ставлять запитання одне одному за змістом казки.
- Перегляд ілюстрацій до казки.
III. Мовна розминка.
- Робота над висловом.
Той, хоч і труду мав досить.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
Хто в них пірне аж до дна,
Книги — морська глибина:
хто о них пірне аж до дна,
той, хоч і труду мав досить,
дивнії перли виносить.
— Хто автор цих слів? Як ви їх розумієте?
- Гра «Переплутанка».
Читання анаграм.
ужрваьле (журавель)
азєьц (заєць)
жїка (їжак)
илисяц (лисиця)
кар (рак)
овкв (вовк)
соел (осел)
вел (лев)
едвімьд (ведмідь)
— Як одним словом можна узагальнити усі ці слова? (Звірі.)
— Як називається збірка казок Івана Франка, в якій вони розмовляють? («Коли ще звірі говорили.)
— З даних слів утворіть назви казок.
> «Заєць і їжак»
> «Лисичка і Журавель»
> «Заєць і Ведмідь»
> «Лисичка і Рак»
> «Осел і Лев»
> «Вовк. Лисиця і Осел»
- Повідомлення теми і мети уроку.
Про творчість Івана Франка можна говорити багато. Розгляньте, якою багатогранною вона була. (Напис на дошці.)
Уся його творчість зібрана в 50 томах.
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з творчістю Івана Франка. Він написав дуже багато віршів. Послухайте деякі з них.
- Погідна ніч літня в підгірськім краю.
О, скільки чарів, скільки в ній краси!
Там в далі гори-велетні дрімають,
тут цвіти, трави в перлах із роси...
- Дивувалась зима:
як се скріпла земля
наливаєсь теплом,
оживає щодня?
Дивувалась зима:
як посміли над сніг
проклюнутись квітки
запахущі, дрібні?
- Дрімають села. Ясно ще
осіннє сонце сяє,
та холодом осіннім вже
в повітрі повіває.
— Які пори року описав автор у віршах? (Весну, осінь, літо.) Доведіть словами з вірша.
Поет вивчав народні пісні, прилучався до них серцем, виводячи з їхнього духу власну поезію і вважаючи цей дух «божеським». Деякі вірші, покладені на музику, стали народними піснями.
Червона калино, чого в лузі гнешся?
Чого в лузі гнешся?
Чи світла не любиш, до сонця не пнешся?
До сонця не пнешся?
Чи жаль тобі цвіту на радощі світу?
На радощі світу?
Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту?
Чи грому з блакиту?
Дуже часто Іван Франко говорив: «Пісня і праця — великі дві сили».
- Опрацювання вірша «Розвивайся, лозо, борзо».
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося із ще одним віршем Івана Франка «Розвивайся, лозо, борзо». Цей вірш входить до циклу «Веснянки» і є шостою веснянкою.
- Читання вірша вчителем.
— Послухайте вірш. Яку пору року описав автор?
— У якому темпі, з яким почуттям потрібно читати вірш?
Знайдіть слова, що римуються.
Лозо — борзо. Пиво — щасливо.
Діброво — наново. Плекала — стала.
Зимовії — надії.
- Гра «Розвідники».
— Полічіть усі слова, в яких є буква «З» («С»),
«З» (Розвивайся, позо, борзо, зелена, розвиває, зимовії, зеленійся.)
«С» (Розвивайся, обновляєсь, свіжі, сили, свіжії, зеленійся, українська, підіймайся, колосися, достигай, щасливо, всяке, сім'я, світу, служба, стала.)
- Читання вірша мовчки.
— Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису природи, і поєднайте їх з іменниками.
- Конкурс на кращого читця вірша.
- Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на цьому уроці?
— З яким віршем ви ознайомились?
Слово вчителя.
У цьому вірші на прикладі природи автор показав процес відродження України. Сім’я, плід — символ майбутнього всебічного розквіту національної держави, її внеску в розвиток людства.
Чи знаєте ви?..
— Яке місто носить ім'я Івана Франка? (Місто Івано-Франківськ.) Одна з областей має назву Івано-Франківська.
— Якому університету присвоєно його ім’я? (Львівському.)
— Який театр названо його ім’ям? (Київський.)
— Де похований І. Франко? (У місті Львові на Личаківському цвинтарі. Над могилою Івана Франка височить гранітний Каменяр, що розбиває молотом скелю. Ця фігура ніби символізує життєвий шлях незламного духом І. Франка.)
— На якій грошовій одиниці є його портрет? (На 20-гривневій купюрі.)
— Хто автор пісні «Ой ти дівчино, з горіха зерня»?
VII. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до цього вірша.