КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
ЛІРИКА
Урок 48. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ВІРШІ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ ДЛЯ ДІТЕЙ
Мета: розширювати знання учнів про творчість українських поетів; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння аналізувати, співставляти прочитане; розвивати пам'ять, увагу, зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
- Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Будували дім бобри, замість дому — дві діри.
Видра вдерлася у дім, буде жити видра в нім.
- Гра «Шифрувальники»
— Правильно прочитайте оповідання.
ШАКИШ
оД ліКо кийЧа рипйшли стіго. тиДі рагли в шакиш. няВа коБой рагв з лоКею. дАнрій віПень лідскував аз ргою. Літом рагли дАнрій і няВа. буБася лаКва лада тідям йча.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми зараз вивчаємо на уроках літературного читання?
— Вірші яких поетів вам найбільше запам’яталися?
— Сьогодні ми поринемо у світ дитячої поезії.
- РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
- Робота з виставкою книг
— Зверніть увагу на книжкову виставку.
— Про що ці книги?
— Хто із вас читав якусь із цих книг?
— Яка книжка вам сподобалася?
— Хто її автор?
— У книжці один твір чи декілька?
— Чи є ілюстрації?
— Хто їх виконав?
- Гра «Пригадай твір та його автора»
- Я зайчика зустріла,
Дрімав він на горбку.
Була б його спіймала,
Зозуля ізлякала:
Ку-ку! (П. Тичина «А я у гай ходила»)
- Ясне сонце виплива,
Коту спинку пригріва.
Кіт воркоче, кіт муркоче,
Ніби щось сказати хоче. (М. Рильський «Віє вітер з-під воріт»)
- Одним вухом чує спів
Миші під копицею,
Другим чує, як іде
Дядечко з рушницею. (Д. Павличко «Заєць»)
- Не дивуйтесь, що квітом прекрасним
Розцвілася дівчина несміла,—
Так під промінням сонечка ясним
Розцвітає первісточка біла. (Леся Українка «Напровесні»)
- Зацвіли луги, діброви,
повно гомону, розмови
і пісень в чагарнику. (І. Франко «Надійшла весна»)
- Фізкультхвилинка
- Гра «Хто краще?». Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша українських поетів
- Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування (за твором Дмитра Павличка «Розмова»)
- Де була киця?
а) Край села; б) край поля; в) край лісу.
- Чим киця молотила жито?
а) Ціпом; б) лапкою; в) хвостом.
- Що вона дістала за працю?
а) Сметану; б) сало; в) ковбасу.
- Де була нірочка мишки?
а) У траві; б) у хліві; в) під деревом.
- Де була корова?
а) У хліві; б) у стайні; в) у саду.
- Куди поділись тучі?
а) Порвав вітер; б) заховались за гори; в) попливли за море.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4а; 5б; 6а.
- ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
- Найбільше мені сподобалося...
- Я зрозумів, що...
- Урок завершую з... настроєм.
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Школа добрих учнів» (за творами Василя Сухомлинського).
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.