КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
ЛІРИКА
Урок 29. ТАРАС ШЕВЧЕНКО. ЗА СОНЦЕМ ХМАРОНЬКА ПЛИВЕ...
Мета: поглиблювати знання учнів про творчість Т. Г. Шевченка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів, уміння добирати потрібну інтонацію під час читання; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось дзвінок сигнал нам дав,
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Гра «Додай прикметник»
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (чудова)!
Міста чистенькі, білі села —
Зима і радісна, й... (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні,
Зима пухка і... (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й... (морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (красива).
А вранці іній — то обнова!
Яка зима у нас... (казкова).
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно, ... (срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра, то... (сварлива).
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і... (сумна).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання з пам’яті однієї з частин опису «Чудовий Дніпро».
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Т. Г. Шевченка. Поезія великого Кобзаря стала нетлінною частиною духовного буття українського народу. Т. Г. Шевченко для нас — це не тільки те, що вивчають, але й те, чим живуть, з чого черпають сили й надії.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе...»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2) Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем, потім — у парах одне одному
Поли | тьмою |
оповиє | рожевую |
пеленою | спатоньки |
годиночку | хмаронька |
— Прочитайте тлумачення слів поли і пелена у підручнику (с. 39).
3) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією та силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
— Де зробите паузу?
— На які дві частини поділите вірш?
— Які почуття передасте при читанні у кожній із них?
4) Виразне читання вірша учнями.
- Фізкультхвилинка
- Продовження роботи над твором
1) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Про що поет говорить у першій частині вірша?
— Які почуття передає?
— Які пестливі слова вживає?
— Які порівняння?
— Які почуття передає поет у другій частині?
— Які порівняння вживає?
2) Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Виберіть слова, які характеризують...
Хмару за дією (пливе, зове, розстилає, покриває);
Туман за дією (закриває, розстилає, оповиє).
б) Знайдіть слова-ознаки.
Поли... (червоні).
Море... (синє).
Пеленою... (рожевою).
Годину... (малую).
Хмароньку... (рожевую).
Туман... (сивий).
Тьмою... (німою).
3) Гра «Голосування ногами».
Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, інколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
- Робота за ілюстрацією
— Розгляньте ілюстрацію до вірша.
— Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
— Що можна сказати про хмари? про птаха? про хвилі?
— Що зображено на другому плані картини?
— Які відчуття викликає картина?
- ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.
Відповідати на запитання (с. 39-40).