У КРАЇНІ ДАВНИНИ
ВІД МІФУ ДО КАЗКИ
Урок 14. ПРИТЧІ. ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ. ЛЕБІДЬ
Мета: ознайомити учнів з суттєвими ознаками притчі; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас новими словами; вдосконалювати вміння з'ясовувати головну думку твору; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати інтерес і повагу до усної народної творчості.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і все! Дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
Сядьте зручно! Усміхніться
І на мене подивіться!
- МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 35)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «У художньому музеї»
Учні презентують свої ілюстрації, зачитують проілюстровані рядки.
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Розгадайте кросворд. Назвіть тему уроку.
- Словесно-музичний твір, що виконується однією особою або хором. (Пісня)
- Населення, жителі однієї країни. (Народ)
- Золоті зернята усної народної творчості. (Прислів’я)
- Назва казки, у якій ідеться про те, як чоловік ходив міняти волів та повернувся додому без грошей. («Калиточка»)
- Як називають молоду особу жіночої статі? (Дівчина)
- Розповідний твір про вигаданих осіб, події, часто за участю фантастичних сил. (Казка)
— У виділеному стовпчику утворилося слово «притча». Отже, сьогодні ми ознайомимося з притчами.
- СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота в парах
— Прочитайте в підручнику і розкажіть одне одному, що таке притча.
- Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання учнями статті «Леонардо да Вінчі»
— Коли жив і творив Леонардо да Вінчі?
— Що він подарував світу як живописець?
— Чим ще цікавився Леонардо да Вінчі?
- Фізкультхвилинка
- Робота над притчею «Лебідь»
1) Робота над заголовком.
— Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
«Лебідь».
«Лебідь»!
«Лебідь»?
2) Виразне читання притчі вчителем.
— Чи сподобалася вам притча?
— Який настрій вона у вас викликала?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Яким ви собі уявляєте лебедя?
3) Гра «Рибки».
Учні читають притчу мовчки, визначають її структурні частини (зачин, основну частину, кінцівку).
— З якою інтонацією, у якому темпі і яким тоном будете читати притчу?
— Де зробите найбільшу паузу?
— Які слова виділите голосом при читанні? Які прочитаєте із сумом?
4) Гра «Хто краще?».
Конкурс на краще читання притчі.
5) Аналіз змісту притчі з елементами вибіркового читання.
— Чому лебідь довго вдивлявся у своє відображення в дзеркалі води?
— Що він там побачив?
— Чому його пір’їнки були такі самі прекрасні, як у далекі роки юності? Про що це свідчить?
— Що давало птаху силу спокійно і гідно закінчити свої дні?
— Куди він підплив?
— Як співав лебідь?
— Про що була його пісня?
— Хто був зачарований нею?
— Що уособлює собою лебідь?
6) Робота за ілюстрацією до твору.
- ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
- Я дізнався...
- Мене вразило...
- Урок завершую з... настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати притчу (с. 18—20).