У КРАЇНІ ДАВНИНИ
ВІД МІФУ ДО КАЗКИ
Урок 12. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. НАРОДНІ ЛЕГЕНДИ
Мета: розширити знання учнів про народні легенди; розвивати зв'язне мовлення, вміння аналізувати, співставляти, порівнювати прочитані твори, оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо вивчати твори усної народної творчості. Пригадаємо один із її жанрів.
Закінчіть речення.
Невеликі за обсягом твори-розповіді, у яких відбилися народні уявлення про виникнення рослин, звірів, птахів, походження імен людей, назв річок, озер, окремих місцевостей, про події минулого та видатних історичних діячів, — це... (легенди).
— Назвіть легенди, з якими ви ознайомилися, готуючись до уроку («Чому у морі вода солона»; «Перекази старих людей про чарівну квітку папороть»; «Чому кує зозуля»; «У золота сльози ллються».)
— Яка легенда вам найбільше сподобалася?
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
- Робота в парах
— Упізнайте твір за зачином і кінцівкою.
- Багато років тому назад жили два брати. Один бідний, а другий багатий. Померли їхні батько й мати. Тоді менший брат став жити іще гірше. Злякався старший брат, що розвалиться хата, взяв і виштовхнув жорна з хати. Вони покотилися з гори прямо в море та й потонули. Отож і до цього часу на дні моря крутяться жорна та все мелють і мелють сіль. («Чому в морі вода солона»)
- Коли папороть розквітає, ніч буває яснішою, і море коливається. Бутон квітки розкривається з тріском і розпускається золотим або червоним кривавим полум’ям, настільки яскравим, що око не в змозі виносити дивовижного блиску.
Цієї ж миті селянин назавжди втратив мудрість і забув про всі дива, які з ним трапилися. («Перекази старих людей про чарівну квітку папороть»)
- Про зозулю питаєте? Давно те було. Не знаю, правда, але колись розповідали старі люди, нібито справді таке було. Пішли якось дівчата до озера купатися. От накупалися, стали збиратися додому. Коли ж в одної одежі нема. Дівчата зібралися і пішли собі, а вона все ходить по берегу та ту одежу шукає. Шукала-шукала — вже й смеркати почало.
Зозуля ж літає та все кує, чоловіка-вужа до себе кличе, а на свято Петра вертається до неї колишня пам’ять. Пригадає, що чоловіка вбито, та й замовкне. («Чому кує зозуля»)
- Було у вдови дві дочки. Обидві красні, як зорі вечірні. Добру навчила їх мати і до роботи привчила.
З’їли вони вдвох одне яєчко та шматочок хліба, напились погожої водиці та й тим раді та веселі.
Радується серце матері їхньому щастю. («І у золота сльози ллються»)
- Фізкультхвилинка
- Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування
- Де молодший брат знайшов жорна?
а) У річці; б) на дорозі; в) в озері.
- Що мололи жорна?
а) Борошно; б) пісок; в) сіль.
- Куди покотилися жорна від старшого брата?
а) В океан; б) в море; в) в озеро.
- Напередодні якого свята селянин шукав волів?
а) Івана Купала; б) Трійці; в) Водохреща.
- Куди потрапила квітка папороті чоловікові?
а) У кишеню; б) у постоли; в) у чоботи.
- Хто віддав квітку папороті подорожньому?
а) Чоловік; б) жінка; в) діти.
- Куди пішли купатися дівчата?
а) До моря; б) до річки; в) до озера.
- Хто вкрав одяг в дівчини?
а) Дід; б) вуж; в) дівчата.
- Хто розповів бабі таємницю вужа?
а) Онук; б) онучка; в) дочка.
- Чим стара баба вбила вужа?
а) Сокирою; б) лопатою; в) каменем.
- Скільки дочок було у вдови?
а) Дві; б) три; в) одна.
- За кого раділо серце матері?
а) За молодшу дочку; б) за старшу дочку; в) за себе.
- Робота в групах. Гра «Кращі розповідачі легенд»
Кожна група одержує завдання розказати легенду. Учні заслуховують розповідь кожної групи, обирають кращу.
- ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори опрацювали до сьогоднішнього уроку?
— Що вам найбільше сподобалося в легендах?
— Над чим вони вас змусили замислитися?
- ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Казка мудрістю багата. Побутові казки».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.