РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ
Урок 113. ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ
Мета: формувати навички швидкого, виразного, правильного читання; розвивати вміння учнів передавати під час читання настрій твору, ставлення автора до зображуваного; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до рідних людей.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
— Перш ніж ми почнемо працювати, згадаймо вимоги до усного мовлення.
Правильне!
Грамотне!
Чітке!
Зрозуміле!
— Налаштуймо свої голоси і думки на роботу. Для цього прочитаємо чистомовку.
Ок-ок-ок — у нас цікавий урок.
Ень-ень-ень — ясний весняний день.
Иті -иті-иті — учні працьовиті
Уть-уть-уть — вирушаємо в путь.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку В. Сухомлинського «Співуча пір’їнка».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Біга пензлик по тканині,
Підкоряючись людині,
А людина творить свій.
Неповторний світ живий. (Художник)
— У кого з вас є хист до малювання?
— Що ви любите малювати?
— Сьогодні ми прочитаємо вірш, у якому Ганна Чубач описує юну художницю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Ганна Танаеівна Чубач народилася у переддень Різдва, 6 січня 1941 року, в селі Плоске Муровано-Куриловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів.
Працювала в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро». За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою.
За ці роки у поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий І волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін. Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її «Абетками» та весело-виразні вірші.
Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.
2. Гра «Передбачення»
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
— Кого малюватиме юна художниця, вам підкаже загадка.
• Ще голубонька рідненька —
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є... (бабуся).
Ж. Вовк
3. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав? Який настрій створив?
4. Словникова робота
Читання колонок слів учнями «буксиром» у парах
Очі сині
руки хати
сільської вузлуваті
дозвольте відкладати
— Прочитайте всі іменники, потім — прикметники, дієслова.
— Прочитайте найкоротше слово, найдовше.
5. Фізкультхвилинка
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— Яким тоном, у якому темпі і з якою силою голосу будете читати вірш?
— Як прочитаєте слова дівчинки? слова бабусі?
7. Виразне читання вірша учнями
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— З якими словами онучка звернулася до бабусі?
— Як вона описує її очі? руки?
— Як бабуся відповіла дівчинці?
— Що вона сказала про свої очі та руки?
— Прочитайте слова бабусі, які звучать як прислів’я.
— Із чим порівнюється портрет бабусі? Прочитайте.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто його автор?
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 175-176). Намалювати портрет своєї бабусі.