Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Урок 111. ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. СПІВУЧА ПІР'ЇНКА

Мета: розширити і поглибити знання учнів про творчість В. Сухомлинського; ознайомити їх з твором «Співуча пір'їнка»; спонукати школярів до роздумів щодо змісту твору; розвивати творче сприймання й уміння описувати навколишній світ; розвивати уяву, фантазію, зв'язне мовлення учнів; виховувати кращі риси характеру.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Бабуся в кіоску забула авоську,

А внучка Ганнуся відразу гайнула,

Забуту авоську бабусі вернула.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра «Дуель»

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Чи уважно ти читав?». Оцінюють відповіді одне одного.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Згадайте, хто з письменників написав «Казки школи під голубим небом» та пропонував проводити уроки серед природи? (В. О. Сухомлинський)

— Які твори цього автора ми вже читали?

— Чого вони нас навчили?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання вступної статті

— Про що йшлося в розділах «Я хочу сказати своє слово» та «Візьму перо і спробую»?

— Чи знаєте ви свої здібності? Чи розвиваєте Ви їх і належно цінуєте?

2. Опрацювання твору Василя Сухомлинського «Співуча пір'їнка»

1) Виразне читання твору вчителем.

— Чи сподобалась вам казка?

— Які почуття вона у вас викликала?

— Про яку пташку розповідається в казці?

— Чи чули ви колись про такого дивовижного птаха? (Демонстрування малюнка, на якому зображено стрепета.)

— Стрепет належить до родини дроф. Це великий птах із сильними довгими ногами, короткими кігтями, щоб краще було ходити і бігати у степах з високою та густою травою. Коричнево-сіре забарвлення допомагає ховатися від ворогів. А з голосом цій пташці не поталанило. Вона може лише невиразно шипіти.

2) Словникова робота.

Читання слів «буксиром» за вчителем

Свист                струни

стрепет             пір’їнка

звучання           найтоншої

висувається       дивовижний

— Доберіть синоніми до слова дивовижний (чудовий, прекрасний, прегарний, чарівний).

— Прочитайте окремо іменники, дієслова, прикметники.

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання.

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?

— Які слова виділите при читанні?

— Де зробите паузи?

4) Виразне читання твору учнями.

5) Фізкультхвилинка.

6) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Як автор пише про Стрепета?

— Що він має у своєму крилі?

— Чим особлива пір’їнка?

— Із чим порівнюється його спів? Прочитайте.

— Яке лихо трапилось у Стрепета?

— Куди впала пір’їнка?

— Хто знайшов пір’їнку?

— Що Сергійко зробив із пір’їнкою?

— Про що попросив його Стрепет?

— Як ви розумієте слова чоловіка?

7) Гра «Розвідники».

— Скільки разів у творі автор ужив слово Сергійко (3)? Стрепет (8)?

— Доберіть спільнокореневі слова до слова спів. (Співає, співуча, заспівати, співак)

8) Гра «Голосування ногами».

Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупає ногами ліва шеренга та називає правильну відповідь.

9) Гра «Земля — небо».

За командою «земля» діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони припинили читати.

10) Робота в групах. Гоа «Складіть і поясніть».

— Багато прислів’їв, приказок і висловів з творів В. Сухомлинського стали крилатими.

Відновіть та поясніть їх значення.

Гарні не красиві слова, ...

не було б краси.

Якби все на світі було однакове, ...

своя співуча пір’їнка.

Рана від слова заживає, проте...

а красиві діла.

До самої вершини...

слід глибокий зостається.

У кожної людини є...

веде кам’яна стежина.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Хто його автор?

— Яка головна думка твору?

— Який висновок зробили для себе після сьогоднішнього уроку?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати казку (с. 174-175).