Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ...

Урок 52. МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння бачити та відчувати красу й різноманітність природних явищ, передавати своє ставлення до змісту твору, порівнювати, спів- ,ставляти прочитане; виховувати спостережливість, любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і дзвоник пролунав, 

До бесіди всіх позвав.

Всі ви сіли рівно, вправно,

І розмова піде славно.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра «Утвори зменшено-пестливе слово»

Дівчина — ... (дівчинка, дівчаточко).

Хлопець — ... (хлопчик, хлопчаточко).

Вишні — ... (вишеньки).

Дерево — ... (деревце).

Руки — ... (ручки, рученята).

Хата — ... (хатинка).

Низько — ... (низенько).

2. Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно),

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Моржі лежать,

Моржат сторожать.

Моржі прибережні —

Сторожі обережні.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Олександра Олеся «Степ».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— На попередньому уроці ми разом з Олександром Олесем милувалися степом у різні пори року. Сьогодні ми будемо спостерігати, як письменники описують красу української землі у різні пори доби.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання твору Марка Вовчка «Літній ранок»

1) Робота над загадкою.

• Він найпершим прокидається,

Чепуриться, умивається,

Вийде з терема хутенько,

Привітає землю-неньку.

Є така в нього турбота —

Всіх підняти до роботи. (Ранок)

2) Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання твору учнями

— Які картини ви уявляли, читаючи твір?

— Який настрій створює твір?

3) Словникова робота.

Читання колонок слів «луною» за вчителем

Луки                                                     росяними

пташки                                                 навкруги

схованок                                              життєдайного

здіймається                                           прокидається

— Яке слово «зайве» в першому стовпчику? (Здіймається — дієслово)

— Яке слово другого стовпчика складається з двох частин? (Життєдайного)

4) Робота в парах.

Підготовка до виразного читання твору

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?

— Яке речення прочитаєте з особливою інтонацією?

5) Виразне читання твору учнями.

6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Що автор говорить про луки?

— З чим порівнює росу?

— Як описує пробудження пташок?

— Доберіть синонім до слів випурхують та схованок.

— Якою є ріка на світанку?                                   

— Що автор говорить про гори?

— Як впливає сонце на трави і квіти?

7) Гра «Добери епітети».

Краплинами                                          легенькою

самоцвітами                                          чудові

промінням                                            росяними

пеленою                                               дорогими

пахощі                                                  сонячним

2. Фізкультхвилинка

3. Опрацювання твору Михайла Коцюбинського «Літній день»

1) Виразне читання твору вчителем.

— Чи сподобався вам твір?

— Який настрій він у вас викликав?

— Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2) Словникова робота.

Вилискували — м’яко блищали, відсвічували; лисніли.

3) Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання твору учнями

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?

— Які слова виділите голосом при читанні?

4) Виразне читання твору учнями.

5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Що автор говорить про небо?

— З чим порівнює річечку?

— Які ще порівняння є в тексті?

4. Робота в групах

Порівняння описів природи «Літній ранок» і «Літній день».

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— З яким настроєм його завершуєте?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять рядки опису, які найбільше сподобалися (с. 65-66).