Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

РОЗДІЛ ШОСТИЙ. РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ

Урок 92. ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

Мета: узагальнити знання учнів за розділом «Розповіді про нас самих»; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Учні в групах інсценізують уривок з п’єси-казки «Лисиця, що впала з неба».

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який розділ ми завершили вивчати?

— Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом «Про нас самих». Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра «Чи уважний ти читач?»

Тестування

1. Де жив Езоп?

а) У Стародавній Греції;

б) у Стародавньому Римі;

в) у Стародавньому Єгипті.

2. Яка мораль байки «Двоє приятелів і ведмідь»?

а) Не бери чужого;

б) друзі пізнаються в біді;

в) семеро одного не ждуть.

3. Мораллю якої байки є слова «Рука, як кажуть, руку миє»?

а) «Котова наука»;

б) «Двоє приятелів і ведмідь»;

в) «Зозуля й Півень».

4. Як звали хлопчика з байки «Котова наука?»

а) Петрусь;

б) Павлусь;

в) Івась.

5. Скільки років Вовк був старостою?

а) 2;

б) 3;

в) 5.

6. Хто підняв у небо Лисицю?

а) Журавель;

б) лелека;

в) орел.

Відповіді: 1а; 2б; 3в; 4а; 5б; 6а.

2. Гра «Хто це сказав?»

• «Дітоньки любі, не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпинням тієї неправди криє, звичайно, велику правду». (І. Я. Франко)

• «Годі вам брехати та одно другого знічев’я вихваляти!» (Горобець)

• «І, прикинувшись собакою, підмовляв мене піти з ним на вечорниці» (Овечка)

• «Чепурися, Лисько! І люди до тебе йдуть, і звірі! Шапочку тобі малинову несуть!» (Ворона)

• «Правда, далебі!

Вже ж недобре лінуватись,

до роботи не прийматись —

це скажу й тобі...» (Мурко)

3. Фізкультхвилинка

4. «З'єднай назву твору та його автора»

«Лисиця, що впала з неба»

Олена Пчілка

«Двоє приятелів і ведмідь»

Леонід Глібов

«Котова наука»

Езоп

«Зозуля і Півень»

Неля Шейко-Медведєва

5. Гра «Вгадай героя твору. Назви твір та його автора»

• Буркотливий, вайлуватий,

Ходить лісом дід кошлатий:

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину.

Літом любить полювати,

А зимою — в лігві спати.

Як зачує він весну —

Прокидається від сну. (Ведмідь. Езоп. Байка «Двоє приятелів і ведмідь»)

• Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами,

Весь, як є,—

Жорстока лють,

Очі в нього так і ллють.

Зачаївся ось, примовк.

Грізний звір цей, звісно, ... (Вовк. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка «Лисиця, що впала з неба»)

• Не князівської породи,

А ходить в короні,

Не їздець, а зі шпорами,

Не сторож, а рано будить. (Півень. Л. І. Глібов. Байка «Зозуля і Півень»)

• Вночі руда дівчина Залізла тихо в двір,

Курей перелічила

Та й понесла у бір. (Лисиця. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка «Лисиця, що впала з неба»)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Закінчи речення»

• Сьогодні на уроці я вчився...

• Найбільше мені запам’яталося...

• Урок завершую з ... настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики «Перевір свої досягнення» (с. 134).