РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ...
Урок 62. ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ
Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Артикуляційна гімнастика
• «Парашутик».
На кінчик носа покласти ватку, широким язиком у формі «чашечки», притиснутим до верхньої губи, здути ватку з носа вгору. ...
• «Забити м’яч у ворота»,
«Виштовхнути» широкий язик між губами (немов заганяєш м’яч у ворота). Дути із затиснутим між губами язиком (щоки не надувати).
2. Гра «Зроби веселинку»
ХУДОЖНИЦЯ
Малювала тигра внучка:
Замість тигра вийшла... (Жучка).
От Кіндрат, так Кіндрат!
Зуб зламав об... (мармелад).
Кіт-рибалка у човні
Мріє на світанні:
— От якби зловить мені
Карася в... (сметані).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Анатолія Качана «Летючий корабель».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми завершили вивчати?
— Сьогодні ми підбиваємо підсумки роботи за розділом. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Чи уважний ти читач?»
Тестування
1. Які комахи обліпили яблуко?
а) Бджоли;
б) мухи;
в) джмелі.
2. З чим Олександр Олесь порівнює степ зимою?
а) 3 ватою;
б) з периною;
в) з пухом
3. Де Арсен уперше побачив Ласочку?
а) На кручі;
б) на березі;
в) в човні.
4. Де знаходиться Опішня?
а) На Київщині;
б) на Полтавщині;
в) на Сумщині.
5. Яке місто стоїть над річкою Уж?
а) Ужгород;
б) Золочів;
в) Мукачеве.
6. Хто викопав ставок біля козацького села?
а) Запорожці;
б) селяни;
в) літні люди.
Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4б; 5а; ба.
2. Робота в групах
— З’єднайте назву твору з автором.
«Як не любить той край...» | Анатолій Качан |
«Євшан» | Григір Тютюнник |
«Я хочу на озеро Світязь...» | Володимир Сосюра |
«Летючий корабель» | Марко Вовчок |
«Ласочка» | Ліна Костенко |
«Літній ранок» | Надія Кир’ян |
3. Гра «Пригадай твір та його автора»
• Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори... (Ліна Костенко «Усе моє, все зветься Україна...»)
• Долиною повилась річечка, наче хто кинув нову стрічку на зелену траву. (Михайло Коцюбинський «Літній день»)
• Це і є найвища ознака майстерності художника, у руках якого оживає глина. (Тетяна Кара-Васильєва «Співуча глина»)
4. Гра «Віднови слова, впізнай вірш і автора»
«Ой лишенько! — кричить сова.—
Пропали літери! Овва!
Без букв цих жити ми не можем,
Допомогти ж зуміє кожен.
Будь ласка, діти, поміркуйте
І нас скоріше порятуйте!»
Завдання: вставити пропущені букви та прочитати вірш, вказати назву вірша та його автора.
3-л-н-й л-ст тр-мт-ть н- г-лц-,
М-в ст-г н-щ-гл-к-р-бл-.
В н-вк-л-с-н-чн-й м-ндр-вц--
Н-х-й щ-ст-ть т-б-,'3-мл-!
(«Летючий корабель» Анатолій Качан)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який розділ завершили вивчати?
— Який твір з цього розділу сподобався найбільше?
— Як оцінюєте свою роботу на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати відповіді на запитання, подані у підручнику (с. 78).



