З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична майстерня
Урок 56. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «СВІТ ПОЕЗІЇ У ТВОРАХ НАТАЛІ ЗАБІЛИ»
Мета: поглибити знання учнів про творчість Наталі Забіли; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити заглиблюватися в поетичні образи; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Щиро щиглик щебетав
Щойно на ліщині.
Щиросердно він бажав
Щастя Україні!
Хай щовечора й щоднини
Щедрим нивам Батьківщини
Рясний дощ полоще щічки,
Щоб вродив врожай пшенички.
2. Гра «Віднови вірш»
— Прочитайте частину вірша в лівому стовпчику, а в правому знайдіть його кінцівку.
Тихо спить собі ведмідь | здоровенна голова. |
Сива кізка скік та скік | слово мама написало. |
Стоїть баба снігова | щоб родило житечко. |
Ой, мороз, який мороз! | хтось надворі гупотить. |
По снігу дівча гуляло, | через річку на той бік. |
Сійся жито і пшениця, | треба взяти нам лопату. |
Принесла я вам літечко, | лиш над містом сонце встане. |
Щоб город перекопати, | Всіх пташок проймає дрож. |
Ти прокинься рано-рано, | шкідників нам добуває. |
Дзьоб міцний і гострий має, | буде дітям паляниця. |
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми поринемо у чарівний світ поезії Наталі Забіли.
Наталя Львівна Забіла — перший лауреат літературної премії імені Лесі Українки, яку вважають зачинателькою сучасної української дитячої літератури.
Чимало поколінь із захватом читали і читають яскраві вірші та захопливі казки й оповідання, з любов’ю, незмінною цікавістю сприймають її творчість.
Діти, відгадайте загадку, яка допоможе вам дізнатися, в якому відомому дитячому журналі довгий час працювала Наталія Забіла.
• Цвіте синьо, лист зелений
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив —
Його не займає. (Барвінок)
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
— Які книжки на виставці вам знайомі?
— Хто хоче ознайомити нас зі своєю книжкою?
— Візьміть книжку, яка вам найбільше сподобалася.
— У ній один твір, чи це збірка творів?
— Хто намалював ілюстрації до неї? Де і коли видана книжка?
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
— Як же Наталя Забіла знає дітей, як невимушено веде поетичну бесіду: про квіти й траву, вітер, дерево, струмок, свійських тварин, лісових звірів та все живе навколо!
1. Вірш «Журавлик»
— Де діти знайшли журавлика? Прочитайте опис цього місця.
— Яким був птах? Прочитайте.
— Чому діти забрали журавлика? Чи схвалюєте ви їх учинок? Чому?
— Доведіть словами тексту, що вони добре доглядали за пташкою.
— Чому журавель залишив дітей?
— Чого вчить цей вірш?
2. Вірш «черепаха»
— Яка тема цього вірша? мета?
— Знайдіть і прочитайте опис черепахи. З яким почуттям пише про неї поетеса?
— Знайдіть слова, які це підтверджують.
Фізкультхвилинка
VI. ЧИТАННЯ ВІРШІВ НАТАЛІ ЗАБІЛИ
1. Вірш «випав сніг»
1) Гра «Бджілки».
Самостійне мовчазне читання вірша учнями
— Яка основна думка вірша?
— Який основний тон виберете ви для читання? (Радісний, бадьорий)
— Які рядки вірша потрібно читати особливо радісним тоном?
2) Виразне читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами.
— Прочитайте рядки, в яких передано замилування зимовим ранком.
— До чого закликає нас поетеса? Прочитайте.
2. Вірш «лісова криниченька»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Що ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Робота в парі.
Учні в парі читають вірш одне одному.
3) Гра «Добери риму».
Трава — лісова; запашні — глибині; сюди — води; вода — розповіда.
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які поетичні твори Наталі Забіли читали на сьогоднішньому уроці?
— Чого вчать нас ці твори?
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Вірші українських поетів».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.