З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ
Гумор у дитячій літературі
Урок 115. НАЙКРАЩИЙ У СВІТІ ЛІТУН, МАШИНІСТ І МОТОРИСТ — КАРЛСОН, ЩО ЖИВЕ НА ДАХУ. АСТРІД ЛІНДГРЕН «МАЛИЙ І КАРЛСОН, ЩО ЖИВЕ НА ДАХУ»
Мета: ознайомити учнів з творчістю шведської письменниці Астрід Ліндгрен; удосконалювати навички свідомого виразного читання; сприяти засвоєнню змісту казки; вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (додаток)
1. Робота над скоромовкою
Зажурився заєць-тато —
Знов пустують зайченята.
Злий зухвалий лис близенько:
— Зайченята, в дім хутенько!
2. Прочитай речення, уявляючи на місці * букву е
В*с*л* сон*чко зв*с*лило з*млю т*плим промінням.
Тих*нько співає солов*йко на б*р*зі.
Т*плий віт*р*ць ш*л*стить ст*блами оч*р*ту.
Тон*нькі ст*б*льця пш*ниці нахилились до з*млі.
З гілки зл*тіла сір*нька пташ*чка і в*с*ло заспівала.
Ч*р*з пол* в*д* тон*нька ст*ж*чка.
П*трик у парку ловив м*т*ликів.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще складене продовження оповідання Миколи Носова «Витівники».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку. Чи знайомий вам цей герой?
• На даху товстун живе,
Він з пропелером літає
Та варення полюбляє...
Здогадався, хто це є? (Карлсон)
— А «народився» цей герой у Швеції. Його придумала видатна шведська письменниця Астрід Ліндгрен. Сьогодні ми починаємо читати уривок з казки «Малий і Карлсон, що живе на даху».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Шведську письменницю Астрід Ліндгрен називають «Андерсеном наших днів». За свою творчість для дітей вона, як виняток, отримала Золоту медаль імені Г. К. Андерсена двічі — у 1958 і 1982 роках, хоча у положенні про Андерсенівську премію сказано, що вона присуджується лише один раз. Її книги несуть думку і віру в те, що «допоки на світі є діти — будуть і казки!..» Серед тридцяти п’яти всесвітньо відомих книг Астрід Ліндгрен чи не найпопулярніші у всьому світі дві її книги: «Пеппі Довгапанчоха» та «Пригоди Карлсона».
2. Опрацювання статті про Астрід Ліндгрен (с. 168-169)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Якою була майбутня письменниця у дитинстві?
— Як з’явився твір під назвою «Пеппі Довгапанчоха»?
— Скільки повістей належать перу Астрід Ліндгрен?
3. Опрацювання уривка з казки Астрід Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху» (уривок) (с. 169)
1) Виразне читання казки вчителем.
— Хто головні дійові особи казки?
2) Словникова робота.
Мить | вежу |
каміном | щезнути |
вітальня | поплескав |
листочки | тюфтельками |
— Повправляйтеся в правильному читанні слів.
— Доберіть синоніми до слів: мить (момент), вежа (башта), щезнути (зникнути)
Довідкове бюро
Вітальня — спеціально вмебльована кімната для приймання гостей.
Камін — кімнатна піч із широким отвором для палива та прямим димоходом.
Тюфтельки — страва, що являє собою підсмажені або тушковані кульки з м’ясного або риб’ячого фаршу.
Фізкульхвилинка
3) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.
4) Робота над змістом. Вибіркове читання.
— Чому сумував Малий?
— Як тато відреагував на згадку про Карлсона?
— Що говорили Боссе й Бетан?
— Куди запросив тато сім’ю?
— Прочитайте опис літнього вечора.
5) Гра «Чиї це слова?»
Карлсон, що живе на даху... | тато |
А тепер ходімо пити каву... | Боссе |
Йому конче забаглося щезнути саме тоді, як ми прийшли знайомитися з ним... | Малий |
6) Читання тексту за особами.
— З якою інтонацією слід читати слова Малого? Боссе? Тата?
— Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку.
7) Колективне складання плану та підготовка стислого переказу за ним.
Орієнтовний план
1. Важка мить для Малого.
2. Глузування Боссе й Бетан.
3. Сумно без Карлсона.
4. Запрошення на каву.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яке ваше враження від прочитаного? Чи захотілося вам дочитати казку до кінця?
— Маленьким читачам так сподобався Карлсон, що вони ніяк не хотіли розлучатися з ним. Тому Астрід Ліндгрен видала три повісті про пригоди Карлсона і Малого.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати переказ казки в парах (с. 169).