З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПРОЗИ
Оповідання
Урок 92. ДРУЖБА — ТО НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО «ПРОСТО ОЛЕСЬ ДРУГ» (скорочено) (продовження)
Мета: продовжити роботу над оповіданням Всеволода Нестайка «Просто Олесь друг»; формувати читацькі навички; навчати визначати настрій твору, передавати своє ставлення до змісту виразним читанням; розвивати образне мислення, творчу уяву, мовне чуття; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ припинився (читання припиняється).
По дорозі йду додому,
Все з дитинства тут знайоме:
Деревина-дуб стоїть,
В небо сивий дим летить,
У дворі гуляють діти,
В дім дверцята неприкриті:
Дім запрошує ласкаво:
Тут і деруни, і кава,
Добрі люди проживають,
Про добробут вони дбають.
2. Робота над чистомовкою
Ча-ча-ча-ча — звірі граються в м’яча.
ЦІ-ці-ці-ці — нападаючі — зайці.
Чу-чу-чу-чу — вовк ударив по м’ячу.
Ця-ця-ця-ця — судить гру у них вівця.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні в парах переказують одне одному зміст першої частини оповідання Всеволода Нестайка «Просто Олесь друг» (с. 137-138).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо читати оповідання Всеволода Нестайка «Просто Олесь друг».
Гра «Очікування»
— Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
— Яким ви хочете, щоб він був? (Повчальним, пізнавальним, розвивальним, цікавим...)
V. СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання другої частини оповідання Всеволода Нестайка «Просто Олесь друг» (с. 138-139)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Які почуття воно у вас викликало?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем, потім — у парі одне одному
Збагнув | погляд |
мешкають | досада |
звичайних | ввечері |
всміхнувся | хлоп’ята |
— Яке слово «зайве» у першому стовпчику? Чому? (Звичайних — прикметник, решта — дієслова.)
— Яке слово «зайве» в другому стовпчику? На яке питання воно відповідає? (Ввечері — коли?, решта — іменники.)
Фізкультхвилинка
3) Читання оповідання учнями вголос.
— У якому темпі, з якою гучністю будете читати оповідання?
— Де зробите паузи?
— Визначте тему прочитаного оповідання.
4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Де зустрічаються хлопчики щоранку?
— Чому Костик здивовано звів брови?
— Про що він запитав друга?
— Що відповів йому Олесь?
— Якими словами письменник підкреслив, що Олесь чесний хлопчик і не вміє обманювати?
— Чому Олесь не одягнув нової форми?
— У яких рядках зосереджено основну думку твору? Прочитай.
5) Робота в групах.
1-ша група — скласти розповідь про Олеся;
2-га група — скласти розповідь про Костика.
2. Гра «Голосування ногами»
Діти стають у дві шеренги: права шеренга: «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга: «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи справдилися ваші очікування щодо сьогоднішнього уроку?
— Яким був наш урок?
— Який висновок ви зробили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти розповідь «Хто такий справжній друг».