З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
СВІТ ПОЕЗІЇ
Поетична збірка
Урок 67. ЗИМОВИЙ ПЕЙЗАЖ. ОЛЕНА ПЧІЛКА «ДІБРОВА СМУТНАЯ ВЖЕ ЛИСТЯЧКО РОНИЛА»
Мета: поглибити знання учнів про творчість Олени Пчілки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву, здатність уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; виховувати любов до природи, поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
ВОСЬМИНІЖКА
Ми спитали восьминіжка:
— Де в воді твоя доріжка?
Відповів нам восьминіжка:
— Де гуляю, там й доріжка.
— А чому у восьминіжок
Рук нема і нема ніжок?
— А у нас, у восьминіжок,
Вісім рук чи вісім ніжок...
В. Тузлов
2. Робота над чистомовкою
Ро-ро-ро — твори добро;
Ити-ити-ити — нам у добрі жити;
Ать-ать-ать — хай всі добро творять.
3. Вправи на розвиток фонематичного слуху
— Яке слово довше?
Кущ — сад; земля — паркан; трава — кропива.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Дуель»
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом опрацьованого розділу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 110).
— Розгляньте, які твори будемо вивчати в цьому розділі.
— Чого ви очікуєте навчитися, вивчаючи дані твори?
— Що нового хочете дізнатися?
— Відкриває поетичну збірку Олена Пчілка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання біографічної довідки (с. 110)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання учнями біографічної довідки
— Яке справжнє прізвище Олени Пчілки?
— Що вона писала для дітей?
— У якій книжці можна прочитати ці твори?
— Якою матір’ю була Олена Пчілка?
2. Опрацювання вірша Олени Пчілки «Діброва смутная вже листячко зронила» (с. 110-111)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Діброва — ліс, у якому переважає дуб.
Пишати — тут: розквітати.
Най — нехай, хай.
Багряниця — тут: багряне листя.
Зголосила — тут: заплакала.
Вінець — прикраса, яку носили на голові.
3) Читання стовпчиків слів у парах.
Чолом | біллю |
ронила | додолу |
смутная | скрадаючись |
востаннє | безрадісним |
— Доберіть синонім до слова чоло (лоб); біллю (білизною); ронила (скидала).
Фізкультхвилинка
4) Читання вірша учнями в парі.
— Знайдіть у кожному віршованому рядку слова і словосполучення, які будемо виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі.
— З якою гучністю будемо читати вірш? Які рядки слід читати голосніше?
5) Виразне читання вірша учнями за строфами.
— Вслухайтеся у звучання слів смутная, у журбі, зголосила (тобто заплакала).
— Чому діброва засумувала?
— Як про це говориться у вірші?
— Про що діброва просить зиму? Як вона до неї звертається?
— Прочитайте рядки, які свідчать про те, що зима відступила.
— Який пейзаж змалювала письменниця?
3. Робота над картиною Василя Полєнова «ранній сніг»
— Розгляньте картину Василя Полєнова «Ранній сніг» (с. 111).
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав художник для своєї картини? Який настрій вони створюють?
— Чи співзвучні настрій картини і вірша? Чому?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Чим вас вразив вірш Олени Пчілки?
— Які слова і вирази вам запам’яталися?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш. Дібрати до нього заголовок (с . 110-111).