II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 96. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ХЛІБ — УСЬОМУ ГОЛОВА
Мета: навчати учнів читати швидко і виразно; усвідомлювати зміст прочитаного; поглибити знання учнів про важку працю хлібороба, розвивати пам'ять, ерудицію; виховувати дбайливе ставлення до хліба, повагу до хліборобської праці.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Гра «Скороти речення»
Учитель вимовляє речення — діти усвідомлюють його. Речення повторюється вчителем — учні запам’ятовують. Після цього вчитель пропонує учням скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст (щоб воно залишилося зрозумілим).
Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали на землю.
Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали.
Краплини зривалися з неба і швидко падали і т. д.
2. Робота над чистомовкою
Ям-ям-ям — весело весною горобцям,
Ти-ти-ти — легко їжу їм знайти.
Ати-ати-ати — черв’ячків назбирати,
Ать-ать-ать — на зелених гілочках співать.
Ички-ички-ички — тут же скачуть і синички,
Ів-ів-ів — доганяють горобців.
Ам-ам-ам — весело пташкам.
Ни-ни-ни — діждалися весни.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота з виставкою книг
1. Розглядання виставки
2. Бесіда
— Які книжки ви читали?
— Які книги з виставки привернули вашу увагу?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Виріс у полі на добрій землі,
Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)
— Хліб — найдорогоцінніший витвір людського розуму, людських рук, людської праці. Хліб — усьому голова. Мабуть ці слова ви чули багато разів, і вони стали звичними і буденними. Але до хліба не можна ставитися по-буденному. Це святиня людська. І скільки не проходить років і тисячоліть, а він залишається святим і величним завжди.
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ
1. Робота над прислів'ями
— Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу. Недаремно про нього існує чимало прислів’їв. Проведемо конкурс на кращого знавця прислів’їв про хліб.
Гра «Закінчи прислів’я»
Хочеш їсти калачі — ... (не сиди на печі).
На чорній землі — ... (білий хліб родить).
Паляниця — ... (хлібові сестриця).
Найсмачніший хліб... (від свого мозоля).
Гра «Розсипанка»
Земля а матінка батечко хліб (Земля — матінка, а хліб — батечко.)
Сестриця паляниця хлібові (Паляниця — хлібові сестриця.)
Хліба без бесіда суха (Без хліба суха бесіда.)
2. Тлумачення слова хліб
— Цікаво, а що означає слово хлібі Слово надається нашим Усезнайкам.
— Тлумачні словники української мови дають кілька значень слова хліб.
1) Хліб — це зерно, яке перемелюють на борошно.
«Зібрати три мішки хліба».
2) Хліб — це випечений виріб із борошна. Продукт харчування.
Запашний хліб лежить на столі.
3) Хліб — це зернові сільськогосподарські рослини.
«Достигає хліб у полі».
4) Існують і переносні значення цього слова. їх використання також дуже поширене в нашій мові:
• Хліб — це харчі, прожиток.
«Заробляти собі на хліб», тобто забезпечувати собі добробут.
• Хліб — це заробіток, засіб існування.
«Жити на чужих хлібах», тобто на чиємусь утриманні.
— Хліб — найголовніше багатство. Не може бути родина багатою, якщо в хаті немає хліба. Тому не дивно, що в нашій мові чимало добрих слів, якими називають хліб.
Фізкультхвилинка
3. Гра «З якого твору?»
• Не кидайсь хлібом, він святий! (М. Рильський «Про хліб»)
• Від сонця позолота в хліба. (Т. Коломієць «Хліб»)
• Як тепло пахне хліб. (П. Воронько «Пахне хліб»)
VI. ЧИТАННЯ НОВИХ ТВОРІВ
1. В. Сухомлинський «Борщ зі скибкою свіжого хліба»
1) Самостійне читання оповідання учнями.
— Як звали синів?
— Чому в них були такі імена?
— Чому Працьовитий хвалив материн обід?
— Чому Ледачому обід здався несмачним?
2) Читання оповідання за особами.
— Чому вчить нас це оповідання?
2. В. Сухомлинський «Шматок хліба»
1) Виразне читання оповідання вчителем.
— Чому вихователь залишив дітей сидіти за столом?
2) Читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Що означає вираз «Хоч крізь землю провались»?
— Як ви оцінюєте вчинок Семена Кравченка і солдата Андрія?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Мамо люба, добра, мила...».
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.