II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 86. ПРИНАДИ ЛІТНЬОГО РАНКУ. АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ «РИБАЛКА-ДИВАК»
Мета: вдосконалювати техніку свідомого, виразного читання віршованих творів, вмілого використання інтонацій у мовленні; формувати оцінні судження, навчати виділяти головне; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Хоче залізти в шафу кішка,
Шурхотить у шафі мишка.
2. Гра «Нумо, прочитай!»
— Розв’яжіть «складові» приклади і прочитайте слова.
Яр + блу + кома - рма = ... (яблуко);
як + ківі + рис - вік - ис = ...(якір);
гол + рома + ха - мала = .. .(горох);
сік + дон + це - дік = ...(сонце).
3. Гра «Знайди слово в слові»
Пороги (роги), калина (лин), парасолька (пара), машина (шина), оселя (осел).
4. Робота над чистомовкою
Ра-ра-ра — весела гра.
Ро-ро-ро — воронове перо.
Ру-ру-ру — до рук беру.
Рі-рі-рі — маленькі снігурі.
Ри-ри-ри — за мною повтори.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «У художньому музеї»
Виставка-презентація ілюстрацій до вірша А. Костецького «Починається весна».
2. Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Продовжуймо ознайомлення з чудовою поезією Анатолія Костецького.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення»
— Розгляньте малюнок до вірша.
— Як ви гадаєте, що зацікавило хлопця?
2. Опрацювання вірша А. Костецького «Рибалка-дивак» (с. 92-93)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини поставали у вашій уяві під час слухання вірша?
2) Словникова робота.
а) Довідкове бюро
Спроквола — не поспішаючи, не кваплячись.
б) Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем, у парах.
Улов птиці
ніжно промінні
о п’ятій вранці
похизуєшся раннім
розправляли уставало
Фізкультхвилинка
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
— Що рибалка-дивак уважає багатим уловом?
— Чим особливі виділені вислови?
4) Виразне читання вірша учнями.
— Чи доводилося вам спостерігати картини, подібні до тих, що бачив рибалка? Опишіть їх.
— Як ви вважаєте, кого зі співрозмовників підтримує автор?
5) Гра «Актори».
За завданням учителя прочитати вірш:
а) захоплено;
6) здивовано;
в) байдуже.
6) Гра «Добери риму».
Встав... (упіймав);
в росі... (наріці);
на зірниці... (птиці);
сам... (зависав);
дивак... (отак).
7) Робота в парі.
Розіграти сценку за змістом вірша. У словах рибалки передати захоплення, радість від побаченого, а в словах його співрозмовника — спочатку зацікавленість, а потім — здивування.
8) Самостійне читання учнями тексту І. Нечуя-Левицького.
— Що розповів про схід сонця, небо, пташок, ранкове повітря Іван Нечуй-Левицький?
— Знайдіть відповідні рядки у вірші «Рибалка-дивак».
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?
— З яким настроєм завершуємо урок?
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— Що здалося складним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш.