II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 77. I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО «БАБА ВІХОЛА», «ПРЯЛЯ»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Віл везе важучій віз —
Вовну, вату, верболіз.
Вперся віл, і впало з воза
Вісім в’язок верболозу.
Ю. Кругляк
2. Додайте склад або букви, утворіть слова!
Очі — (ов)очі;
рій — (об)рій;
він — (дз)він;
міль — (5ж)міль;
кіл — (со)кіл;
так — (лі)так;
парк — парк (ет);
жир — жир(аф);
доба — доба (вка);
крок — крок(одил);
лимон — лимон(ад);
кит — кит (иця).
3. Читайте! Помічайте! Продовжте!
Рано — нора; мило — ломи; мара — рама; сосна — насос; банка — кабан; Марко — комар; товар — варто; терка — катер; наказ — казна; наша — шана.
4. Продовжуй!
Дощ — як хлопчик по стежині:
Туп — (туп-туп).
І гуркоче грім у небі:
Го — (го-го).
Блискавиця б’є по хмарі:
Бу — (бу-бу).
Дзюркотить вода у річці:
Хлюп — (хлюп-хлюп).
Д. Мостовий
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик свій кожух.
Вдіває лиска рукавички,
Співають весело синички.
Ведмідь в барлозі вже дріма...
Яка пора, скажіть?.. (Зима).
— Які слова допомогли вам відгадати загадку?
— Сьогодні ми прочитаємо вірші Ліни Костенко, які вона присвятила чарівниці-зимі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Л. Костенко «Баба Віхола»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Чи сподобався вам вірш? Хто його головна героїня?
2) Словникова робота.
а) Довідкове бюро.
Вештатися — ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.
б) Читання стовпчиків слів «буксиром», в парах, скоромовкою.
Решето метальній
ситечко вешталась
порожньо добрії
Фізкультхвилинка
3) Читання вірша учнями «ланцюжком».
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— На чому приїхала баба Віхола? Що вона робила в селі?
— Серед виділених у вірші слів знайдіть ті, які наповнюють описану картину звуками, кольорами, рухом.
— Прочитайте слова, якими поетеса описала віхолу як людину.
— Поміркуйте, чому віхолу названо сивою. Як ви розумієте вислів на метальній мітлі приїхала?
— Простежте, як поетеса зображує грізний характер баби Віхоли й водночас її добрі наміри.
5) Робота в групах.
— Вірш закінчується крапками. Спробуйте скласти його продовження. Розкажіть, як відпочивала баба Віхола.
2. Опрацювання тексту І. Нечуя-Левицького
Самостійне читання тексту учнями.
— Яку картину ти уявляєш, читаючи ці рядки.
— За допомогою якого порівняння письменник описує дії вітру? Чому він обрав саме такий образ?
3. Опрацювання вірша Л. Костенко «Пряля»
1) Гра «Рибки». Читання вірша учнями мовчки.
— Чи здогадалися ви, про яку прялю йдеться?
2) Робота в парах.
— Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи — довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире). Які рядки прочитаєте з інтонацією перелічування?
3) Читання вірша учнями вголос.
— Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?
— Що пряля вже встигла зробити?
— Які картини викликають у вашій уяві слова: сніг іді-іде-іде, а вона пряде й пряде; вже напряла хуртовин на шапки для верховині
— У якому вірші Ліни Костенко снігопад найбільш подібний до зображеного в тексті Івана Нечуя-Левицького? Поясніть свою відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які вірші читали на уроці?
— Хто їх автор?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити один з віршів напам’ять.