II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 60. ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ «БІГА ЗАЙЧИК-СКАКУНЕЦЬ»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати учнів орієнтуватися в тексті, добирати рими; збагачувати словниковий запас; спонукати дітей до творчості; виховувати любов до мовного багатства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло — кучугури намело.
Ем-ем-ем — саночки візьмем.
Дем-дем-дем — на гірку підем.
Ам-ам-ам — ой, весело нам.
2. Робота над скоромовкою «дощиком»
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги — снігу.
3. Гра «Відгадай предмет за ознаками»
Білий, пухнастий, м’який — ... (сніг).
Холодна, люта, морозна — ... (зима).
Злий, тріскучий, лютий — ... (мороз).
4. Гра «Блискавка»
Сніг, зима, іній, мороз, заметіль, холод, суховій, хурделиця.
— Яке слово «зайве»?
— Яким одним словом можна об’єднати всі ці слова?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще читання вірша.
— Якій порі року присвятив свій вірш Олександр Олесь?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Робота над загадкою
• Чудо-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває. (Зима)
— Які слова вам допомогли відгадати загадку?
2. Вправа «Мікрофон»
— За що любите зиму ви? Розкажіть.
Зима — чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові розваги.
Олександр Олесь дуже любив природу, спостерігав за її життям. Свої спостереження відобразив у чудових віршах.
Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш поета.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вчителем вірша О. Олеся «Біга зайчик-скакунець» (с. 63)
— Назвіть головну героїню вірша. (Зима)
2. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Помело — мітла.
Затишок — тихе місце, захищене від вітру.
2) Читання слів «луною» за вчителем.
Сховався мерщій
скакунець вгледіла
зоставсь тарілці
забіліла сховався
Фізкультхвилинка
3. Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— Відшукайте у вірші слова, якими описано дії зими.
— Якою ви її уявляєте?
— Чим подібні характери зими і весняної води у прочитаних вами поезіях?
4. Гра «Упізнай героя»
• Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання Перегнав би я коня. (Заєць)
• Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто, оченята...
Хто це? Спробуй відгадати! (Білка)
• Сіра шубка із пір’їн,
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це, діти?.. (Горобець)
— Як зима доганяє зайця?
— Де він від неї сховався?
— Що зима зробила для білки?
— Як ви уявляєте картину, змальовану словами горобці в сніговій тарілці?
5. Робота за змістом малюнка
— Розгляньте малюнок. Які фарби на ньому переважають?
— Які рядки вірша проілюстрував художник?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Яку пору року відобразив поет у своєму вірші?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



