І семестр
З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА
НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ
Урок 10. СКРИНЬКА ЗАГАДОК. ІВАН СЕНЧЕНКО. ЗА ЛІСОМ, ЗА ПРАЛІСОМ ЗОЛОТА ДІЖА СХОДИТЬ
Мета: формувати вміння висловлювати оцінні судження; навчати розуміти прочитане, виділяти головне; ставити запитання за прочитаним; розвивати образне мислення; виховувати любов до рідного слова.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Розучування лічилки
Раз, два, три, чотири —
Кицю грамоти учили:
Не читати, не писати,
А за мишками ганяти.
2. Розчитування за складовою таблицею
3. Читання вірша «луною» за вчителем
КОНАДІНС, АБО СНІДАНОК НАВИВОРІТ
Наш Іванко спозаранку
Вже готовий до сніданку —
У сорочці, у штанцях,
Навіть з ложкою в руках.
Глип на стіл —
Там БІЛХ, АВАК...
Що це значить?
Як це так?
Усміхнулась ложка хитро,
Усміхнувся хитро ніж:
— Раз навиворіт сорочка,
КОНАДІНС, будь ласка, їж!
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на кращого загадувача і відгадувача загадок.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ви чудово загадували і відгадували загадки. Відгадайте тепер мої загадки!
Промінці ласкаві має,
Заглядає у віконце
Це яскраве, кругле... (сонце).
• Живим зерном народжений,
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі. (Хліб)
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ І. СЕНЧЕНКА «ЗА ЛІСОМ, ЗА ПРАЛІСОМ ЗОЛОТА ДІЖА СХОДИТЬ» (С. 14-15)
1. Виразне читання тексту вчителем
— Назвіть головних персонажів прочитаного тексту.
2. Словникова робота
Балабуха — тут: опуклість, гірка.
— З якою інтонацією читатимемо слова Катрусі? (Зі здивуванням, захопленням) Бабусі? (Спокійно, розмірено)
Фізкультхвилинка
Раз, два — дружно встали,
Добре спинки порівняли.
Три — швиденько взяли гирі,
Підняли їх на чотири.
Попиляли ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Порубали ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Не стомились — відпочили
І за парти тихо сіли.
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— Хто загадав дітям загадку про сонечко?
— До кого Катруся звернулася із запитанням?
— Як бабуся пояснила Катрусі відгадку?
— Чому хліб порівнюють із сонцем, а сонце — із хлібом?
— Знайдіть у прочитаному тексті загадку і відгадку до неї.
— Які загадки про місяць, зірки ви знаєте? Загадайте їх однокласникам.
• В синім небі світлячки —
Не дістать до них рукою.
А найбільший світлячок
Зігнувся, як черв’ячок. (Зорі й місяць)
• Аж до раночку вночі
Дід-пастух овець лічив.
Вийшло сонечко з-за гаю...
Де вони тепер — не знає. (Місяць, зорі)
• Буває кругленький,
З ріжками буває,
Вночі його видно,
А вдень він зникає. (Місяць)
• Срібною доріжкою,
Виставивши ріжки,
Через річку перейшов,
Не змочивши підійшов. (Місяць)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дібрати загадки про місяць і зірки. Загадати їх однокласникам.



