II семестр
ОПОВІДАННЯ
СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ
Урок 102. ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ «ХВИЛЯ-НАПАСНИЦЯ»
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Миколи Трублаїні; формувати навички свідомого виразного читання вголос та мовчки, мовленнєві вміння; розвивати зв'язне мовлення; образне мислення, виховувати любов до тварин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису —
Лис лисички ніс із лісу.
Л. Куліш-Зіньків
2. Робота над чистомовкою
Ди-ди-ди — йшли качата до води,
Иця-иця-иця — а назустріч їм лисиця.
Ити-ити-ити — та качат не треба вчити:
Юсь-юсь-юсь — вони з розбігу у воду — плюсь!
Им-им-им — залишилась лисиця ні з чим.
3. Читайте мовчки, думайте, про кого читаєте!
Нявчить, гарчить, пищить, дзижчить, кує, цвірінчить, рохкає, кряче, тьохкає, виє, шипить, кукурікає, ґелґоче, кумкає, реве.
— Про кого прочитали?
— Читайте вголос — називайте кожного.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Обличчям до обличчя»
Учні повертаються одне до одного та переказують зміст тексту в парах.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми зустрінемося з нашими друзями Тико, Волоханом і Умком. Дізнаємося про їхні нові пригоди.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання оповідання учнями (с. 115-116)
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Від чого Волохан удруге врятував Тико?
Підіймалася заливала
узбережжя прибій
повернувшись гавкання
випірнув перемагаючи
Читання слів «буксиром» за вчителем.
— Прочитайте стовпчики слів на одному мовному диханні.
Фізкультхвилинка
Щоб ніколи не хворіти,
Треба вправи вам робити.
Із-за парт швиденько встали,
Спинки гарно розрівняли,
На носочки піднялись
І до сонця потяглись.
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки,
Всі красиво робим кроки
Назад — вперед прогнулись добре.
Не будем мати ми хвороби.
3. Читання оповідання учнями «ланцюжком»
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
— Прочитайте речення, в якому йдеться про міцну дружбу Тико і Волохана?
— Яким став Волохан?
— Прочитайте опис прибою.
— Чому автор назвав хвилю напасницею?
— Що робили Умк і Тико на березі моря?
— Як Тико опинився у воді?
— Як Волохан рятував свого друга?
За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
Робота в групах
Знайти, скільки разів зустрічається в тексті:
1-ша група — слово Тико (8 разів)
2-га група — слово Умк (5 разів)
Діти стають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупотить ногами ліва шеренга та називає правильну відповідь.
— Розгляньте малюнок. Кого ви на ньому бачите?
— Який епізод оповідання проілюстрував художник?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• Сьогодні на уроці я вчився...
• Я дізнався...
• Найбільше мене вразило...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно оповідання, стисло переказувати.



