ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 116. СОНЕЧКО. А. М'ЯСТКІВСЬКИй «КОМУ СВІТИТЬ СОНЕЧКО?». Г. МАНІВ «СОНЕЧКОВА ДОНЕЧКА». Л. НОВІКОВА «КОТИКИ»
Мета: вдосконалювати навички виразного читання; вчити учнів ставити питання до тексту; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: «Засну».
2) Інтонування речення.
Ми у мами донечки,
Як у небі сонечки.
— Прочитайте, ніби запитуєте.
— Прочитайте радісно.
2. Читання вірша А. Музичука «Муха»
3. Робота над загадкою
• Там за лісом за пралісом Золота діжа сходить. (Сонце)
— Поміркуйте, в яких квітах заховалось сонечко? (Ромашка, кульбабка, соняшник)
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 102-104)
1. Опрацювання оповідання А. М'ястківського «Кому світить сонечко?»
1) Читання тексту вчителем.
— Послухайте текст і скажіть, про що йдеться в ньому?
2) Аудіювання.
• Як звали дівчинку?
[ ] Оленка
[ ] Наталя
[ ] Тетянка
• До кого йшла дівчинка?
[ ] До бабусі
[ ] до подруги
[ ] до дядька
• Де зупинилося сонечко?
[ ] Над хатою
[ ] над черешнею
[ ] на подвір’ї
• З ким дівчинка поверталася додому?
[ ] із дядьком
[ ] із сонечком
[ ] сама
• Для кого сонечко світить і з ким ходить?
[ ] із мамою і татом
[ ] із Наталочкою
[ ] зі всіма
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Що здивувало Наталю?
— Що мама розказала дівчинці про сонечко?
4) Читання тексту учнями «ланцюжком». Відпрацювання інтонації.
— Що помітила Наталя, ідучи до дядька Степана? А як ви вважаєте, сонечко може ходити? То Наталя, може, неправильно висловила думку?
— Прочитайте заголовок до тексту. Дайте відповідь на це запитання словами з твору.
— Запропонуйте свій заголовок до тексту.
— Які питання ви б поставили до цього тексту?
5) Гра «Розвідники».
— Знайдіть слова, які звучать ніжно.
Ясени, дівчинка, хмара, черешні, дощик, черешеньки, Наталочка, дощ, стежечка.
6) Гра «Хвости».
Учитель читає початок речення, а діти — кінцівку.
7) Гра «Добери ознаку».
Сонечко (яке?) (кругленьке, жовтеньке, тепленьке, ніжне, яскраве, світле, радісне).
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 103)
1) Читання вірша Г. Манів «Сонечкова донечка».
— Про яке сонечко розповідається у вірші?
— А про яке сонечко ви читали у попередньому тексті?
— Яка подія сталася у жучка-сонечка?
— На кого схожа донечка? Відповідайте словами вірша.
2) Читання слів у стовпчиках.
— Швидко читайте, правильно вимовляйте!
сонце жук
сонечко жучок
сонячний жучище
• Читання односкладових, двоскладових слів.
• Читання слів з наголосом на першому складі.
• Читання «ланцюжком».
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
• Читання слів-родичів.
3) Робота над загадкою-добавлянкою С. Коляди.
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай» (с. 104)
1) Читання вірша Л. Новікової «Котики».
— Про яких котиків ідеться у вірші?
— Прочитайте опис вербового котика.
— Знайдіть і прочитайте у вірші слова, якими описано Мурчика, що грівся під вербою.
— Чим був здивований Мурчик?
— Складіть речення за малюнком, уживаючи слово котики у різних значеннях.
2) Читання слів у стовпчиках.
— Швидко читайте, правильно вимовляйте!
• Читання односкладових, двоскладових слів.
• Читання слів з наголосом на першому складі.
• Читання «ланцюжком».
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
• Читання слів-родичів.
3) Робота над загадкою Л. Вознюк.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобалися вам прочитані твори?
— Що нового дізналися на уроці?