ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 105. КВІТАМИ БАРВИСТИМИ ЛУГ ЦВІТЕ. А. ГРИГОРУК «ЧАРІВНИЙ ЛІХТАРИК». А. КАМІНЧУК «БАБУСИНІ КВІТИ»
Мета: вдосконалювати навички виразного читання; вчити учнів ставити питання до тексту; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Бубоніла діду баба: — «Ти не дмухай на кульбабу,
Бо з кульбаби полетять сто маленьких кульбабенят».
2) Робота над чистомовкою.
Елик-елик-елик — он з’явився джмелик.
Атий-атий-атий — маленький, волохатий.
Іх-іх-іх — побудив усіх.
2. Читання текстів Л. Мовчун «Як чепурили їжачка», В. Забави «Їжачок-лісовичок»
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 60-62)
1. Опрацювання вірша А. Григорука «Чарівний ліхтарик» (с. 60)
1) Метод «Передбачення» за заголовком.
— Прочитайте тільки заголовок вірша. Вдумайтеся у зміст: про що розповідатиме поет?
— А тепер уважно прочитайте вірш.
2) Читання вірша учнями мовчки.
— Чи підтвердилися ваші міркування? Про який чарівний ліхтарик розповідає у вірші поет?
3) Вибіркове читання.
— З чим порівнюється у вірші кульбабка?
— Хто назвав кульбабку сонечком? Знайдіть і прочитайте ці рядки.
— Прочитайте, як назвав кульбабку комарик? Чому згас чарівний ліхтарик?
4) Виразне читання вірша.
— Прочитайте вірш виразно. Передайте його настрій.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 67)
1) Читання слів у стовпчиках.
— Швидко читайте, правильно вимовляйте!
квіти квіточка кульбаба
квітка квітонька кульбабка
квітник квітують кульбабенята
• Читання двоскладових, трискладових слів.
• Читання слів з наголосом на першому складі.
• Читання «ланцюжком».
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
• Читання слів-родичів.
2) Читання слів у «променевих» таблицях.
— Складіть слова за напрямком стрілок і потренуйтеся швидко їх читати.
3) Гра «Буква заблукала».
— Прочитайте назви квітів. Для цього переставте букви. (Фіалка, кульбаба, конвалія, пролісок)
4) Гра «Лабіринт».
— Розшифруйте назви квітів.
5) Гра «Слово в слові заховалось».
— Поміркуйте, які імена людей «заховалися» у назвах квітів. (Іван, Василь, Рома)
3. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай» (с. 62)
1) Читання вірша А. Камінчука «Бабусині квіти».
— Які квіти у бабусі Олі? Знайдіть їх на малюнку.
— Прочитайте, де ростуть троянди. А де ростуть чорнобривці?
2) Робота в парах.
— Які квіти ростуть у вашої бабусі? А які квіти любить ваша мама? Чи є у вас улюблена квітка? Розкажіть про неї.
— Розгляньте малюнки квітів і скажіть, чи правильно підписані малюнки.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які твори прочитали на уроці?
— Чого вони вас навчають?