ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 93. РІДНА МОВА — БАРВІНКОВА. Ю. КОСИНСЬКА «РІДНА МОВА»
Мета: формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов і пошану до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
Їсть Валерка вареника, а Валюшка — ватрушку.
2. Читання вірша Л. Компанієць «Отак у нас — щодня»
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 12-14)
1. Опрацювання вірша Ю. Косинської «Рідна мова» (с. 12)
— Прочитайте назву нашого уроку. (Рідна мова — барвінкова.)
— Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці? (Про нашу рідну мову, про її красу.)
1) Виразне читання вірша вчителем.
Учні уважно слухають і визначають, з якою інтонацією вчитель читає вірш, де робить паузи.
— Що означає любити свою мову?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Чи любить автор рідну мову?
— Чому ви так вважаєте?
3) Вибіркове читання.
— Прочитайте слова, якими автор розповідає про рідну мову.
Мова (яка?)
— Велична, щедра, прекрасна, прозора, чиста, барвінкова, багата, вічно молода.
— З чим автор порівнює мову? (Як ніжна пісня колискова, наче пташка світанкова.)
4) Читання вірша учнями вголос.
— Як ви розумієте вислів «Мова вічно молода»?
— Запам’ятайте! Щорічно 9 листопада в нашій країні відзначається День української писемності та мови.
5) Гра «Лабіринти».
— Складіть букву до букви, щоб вийшли слова. (Рідна, українська, мова)
— Поміркуйте, чому українську мову ми називаємо рідною?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і світ пізнавай» (с. 13)
1) Гра «Склади слова».
— Складіть слова за напрямком стрілочок.
2) Читання піраміди слів.
— Дивлячись тільки на крапочки по центру піраміди, прочитайте слова.
3) Гра «Квіточка-читалочка».
— Як називається квітка, яку ви бачите на малюнку?
— Складіть і прочитайте слова у квіточці-читалочці.
4) Робота в парах.
— Відведіть погляд і пригадайте прочитані вами слова. Перевірте свою пам’ять: назвіть слова сусідові по парті.
5) Робота за прислів'ям.
— Встановіть межі слів і прочитайте прислів’я.
Слово до слова — зложиться мова.
— Як ви розумієте це прислів’я?
3. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання й уміння» (с. 14)
1) Опрацювання тексту «Мова нашого народу».
— Чому, на вашу думку, мову своїх батьків називають рідною?
— Як іще називають мову своїх батьків?
— Знайдіть у тексті речення, у якому про це розповідається, і прочитайте його.
— Чому українці пишаються рідною мовою?
— Як ви ставитеся до української мови? Складіть речення.
2) Робота з прислів'ям.
— Яке прислів’я заховалося в цьому рядку?
Рідна мова — найдорожчий скарб.
— Як ви розумієте це прислів’я?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчилися на уроці?
— Чому українську мову називають барвінковою?