Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

Урок 91. ЩОБ РОЗУМНИКАМИ СТАТИ, ТРЕБА БІЛЬШЕ КНИГ ЧИТАТИ. Л. КИР'ЯНЕНКО «РОЗМОВА НА КНИЖКОВІЙ ПОЛИЦІ». РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ

Мета: ознайомити учнів з новим підручником, його структурою; формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов і шану до книги, бережливе ставлення до підручника.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Читай по порядку»

Хо

ти,

ння —

чи

та

1

5

8

6

7

чу

все

ще

най

ння.

2

3

11

9

14

зна

вча

кра

на

 

4

13

10

12

 

2. Ознайомлення з підручником «Післябуквар»

— Любі діти! Ми вже розпрощалися з нашим першим підручником — Букварем. Знаємо всі букви, вміємо читати. Крім Букваря є й інші підручники, які поведуть вас у прекрасний світ знань.

Прочитаємо назву старшого брата Букваря.

3. Гра «склади слово»

4. Бесіда

— Давайте розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки. Розгляньте малюнок. Кого зобразив художник?

— Що розглядає дівчинка?

— Чому радіє дівчинка?

— Що ще намальовано на обкладинці?

— Хто є автором підручника? (М. С. Вашуленко, О. В. Вашуленко)

— Де і яким видавництвом видана книга? (К.: Видавничий дім «Освіта», 2012)

— Що означають умовні позначення?

— Новий підручник «Післябуквар» допоможе вам навчитися гарно читати, грамотно писати, відчути, як мелодійно звучить українське слово. Навчатися «мови золотої» ви будете на кращих творах українських письменників, які вміщені у «Післябукварі».

5. Опрацювання вірша (с. 3)

— Що сказано у вірші про підручник «Післябуквар»?

— Яке побажання вам висловили автори підручника?

III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 3-6)

1. Опрацювання казки Л. Кир'яненко «розмова на книжковій полиці» (с. 4)

— Прочитайте назву нашого уроку. (Щоб розумниками стати, треба більше книг читати.)

— Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці?

1) Виразне читання казки вчителем.

— Між ким відбувається розмова у казці?

— Про що розмовляли книжки?

2) Словникова робота.

Пошарпані — потерті, зім’яті.

3) Вибіркове читання.

— Які книжки стояли на книжковій полиці?

— Прочитайте запитання щойно видрукуваної книжки.

— Що відповіла розумна книжка?

— Які слова у цій відповіді ви вважаєте найголовнішими?

4) Читання оповідання учнями («ланцюжком», за особами).

— Це оповідання чи казка?

— Яка головна думка казки?

5) Гра «Читає Незнайко».

Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без «помилки».

На високій (книжковій) полиці, упритул одна до одної, стояли підручники (книжки). Зовні книжки (вони) були різні: одні — новенькі, в красивих (гарних) яскравих обгортках (обкладинках), інші — зовсім старі, а деякі й геть зім’яті (пошарпані).

6) Робота за малюнком.

— Які книжки ви бачите на малюнку?

— Розкажіть, які книги вам подобаються.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання сторінки «читай і світ пізнавай» (с. 5)

1) Прочитайте уважно слова. Скажіть, чим різняться між собою слова першого стовпчика. Яке значення має кожне слово у другому стовпчику?

книга                  книжковий          читати

книжка               книголюб          читанка

книжечка           книгарня           читачка

• Читання слів уголос спочатку повільно, а потім швидко.

• Читання двоскладових слів.

• Читання слів з наголосом на першому складі.

• Читання «ланцюжком».

• Читання слів-родичів.

2) Прочитайте прислів'я і приказки. Поясніть, як ви їх розумієте.

— Пригадайте і ви цікаві прислів’я чи приказки про книжку, або запитайте у старших.

• Одна книга тисячі людей навчає.

• Книга — не пряник, а дітей до себе манить.

• Книги читати — усе знати.

• З книгою жити — з добром дружити.

3. Опрацювання завдань «читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 6)

Гра «Ланцюжок»

— Розгадайте зашифрований вислів. (Любіть і бережіть книгу — вона ваш друг.)

— Чому книжку називають другом?

IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ

Бесіда про читання

— Пригадай, які книги ти читав (читала).

— Що нового й цікавого ти дізнався (дізналася) з прочитаної книги?

— Про що ти любиш читати?

— Яка твоя найулюбленіша книжка? А журнал?

— Знайди в бібліотеці і прочитай вірші про школу, шкільні пригоди.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким підручником ознайомилися?

— Які твори вам сподобалися? Чим саме?