БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 85. БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ІВАНА ФРАНКА. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ «ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО» ТА УРИВКА КАЗКИ І. ФРАНКА «ЛИСИЧКА І РАК»
Мета: розказати учням про Івана Франка; розвивати техніку читання дітей; виховувати повагу до інших людей.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Радо грати дітворі
У широкому дворі.
Гомінлива дітвора
На весь двір кричить: «Ура!»
2) Звукова зарядка.
— Назвіть голосні у слові лисиця; початковий звук у словах неборак, лізе, рак, хвіст.
3) Робота над чистомовкою.
Лі-лі-лі — відлетіли журавлі,
Ли-ли-ли — дні осіннії пройшли,
Ло-ло-ло — вже все снігом замело,
Ни-ни-ни — будем ждати ми весни.
2. Читання тексту «Тарас Григорович Шевченко» і вірша Т. Шевченка «Тече вода з-під явора»
3. Гра «шифрувальники»
Карта — кар - р + з + ка =... (казка).
Франція — я - ці + к + а = ... (Франка).
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 144-145)
1. Розповідь учителя
— Кого ви бачите на портреті?
— Великого українського письменника Івана Яковича Франка знають і дорослі, і малі діти. Іван Франко дуже любив тварин, особливо сиріток, бездомних, беззахисних. Писав казки про тварин. Об’єднав їх у збірку «Коли ще звірі говорили».
2. Опрацювання тексту «Іван Якович Франко»
1) Читання тексту вчителем.
— Хто такий Іван Якович Франко?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Що ви дізналися про дитинство письменника?
3) Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Як люди ставляться до Івана Франка?
4) Вибіркове читання.
— До чого привчали Івана Франка у дитинстві?
— Про що писав Іван Франко?
— Що створив для дітей Іван Якович Франко?
— Які казки найвідоміші?
5) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без «помилки».
Любив спостерігати за нелегкою роботою батька (коваля).
У сім’ї дитину (хлопчика) привчали до праці, поваги до людей.
Ім’ям Івана Франка названо міста (вулиці), театри, школи.
6) Робота за малюнком.
— Що ви бачите на малюнку?
— Чи знаєте ви?
• Яке місто носить ім’я Івана Франка? (Івано-Франківськ)
• Якому університету присвоєно його ім’я? (Львівському)
• Чи знаєте ви, який театр названо його ім’ям? (Київський)
— Розкажіть про місце, пов’язане з іменем Івана Франка, у вашій місцевості.
3. Опрацювання уривка казки І. Франка «Лисичка і Рак»
— У казках І. Франка під образами тварин висміюються люди з їх недоліками: жадібністю, невдячністю, жорстокістю, грубістю і нечемністю, хитрощами та лінощами. у казках тварини з цими рисами характеру завжди покарані.
1) Читання казки вчителем.
— Хто головні герої казки?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання казки учнями.
— Які герої казки?
— Хто переміг?
3) Вибіркове читання.
— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.
— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.
4) Читання казки за особами.
— Казки маленькі, а розуму в них багато.
— Які риси характеру засуджує Франко у своїх казках?
5) Робота над прислів'ями.
— В якому прислів’ї висловлена головна думка казки? (Хто інших ображає, себе не поважає.)
• Сила перед розумом не встоїть.
• Хто інших ображає, себе не поважає.
• Хитрістю жити — ворогів нажити.
• За добро добром плати.
4. Робота в групах. Гра «З'єднай речення»
I. Я. Франко — це... цікаві казки.
Народився у... український письменник.
Створив для дітей... родині коваля.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким письменником познайомилися на уроці?
— Чого навчають його твори?