БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 81. ЗВУК [дж], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОСПОЛУЧЕННЯМ дж. ВІДПРАЦЮВАННЯ ЗЛИТОЇ ВИМОВИ ЗВУКА [дж]. ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Н. ЗАБІЛИ «ДЖМІЛЬ» ТА ОПОВІДАННЯ В. ДУБ «БДЖІЛКА»
Мета: навчити учнів правильно (злито) вимовляти звук [дж] та позначати його на письмі двома буквами: д, ж; продовжити формувати в учнів уміння аналізувати звуковий і буквений склад слова, розрізняти невідповідність між звуками і буквами; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Жу-жу-жу — по галявині ходжу.
Жі-жі-жі — дуже гострі ножі.
Жи-жи-жи — ти мені допоможи.
Же-же-же — кішка мишку стереже.
2. Гра «Продовж ряд»
Дзот, дзьоб, дзюркіт...
Ґедзь, ґудзик, кукурудза...
3. Робота над загадками. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок
• Білі зуби маю,
Та усі ховаю.
Довгі коси маю,
Та не заплітаю. (Кукурудза)
• Який є, таким покаже
І без слів про все розкаже. (Дзеркало)
4. Гра «Третій зайвий»
Дзиґа, дзвін, дзвонар.
5. Гра «жук-буквоїд»
— Вставте букви, яких бракує.
Д.він ..венить ..вінким стр.мочком .ілий день.
6. Читання вірша А. Зарудного «Дзвіночки» та оповідання за Ю. Єтаростенком «Лісовий майстер»
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення з новим звуком. Робота над загадками
• Зимою спить,
Літом бринить,
Понад садами літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
• Не мотор, а гуде,
Не пілот, а летить,
Не гадюка, а жалить. (Джміль)
— Послухайте, як я вимовлю слова бджола і джміль. Який звук є в обох словах? Пригадайте, як ми позначали звуки [дз] і [дз’]. Звук [дж] також позначається на письмі двома буквами: «де» і «же». В українській мові звук [дж] завжди твердий, і лише перед буквою і вимова [дж] буває пом’якшена.
— Тепер порівняємо кількість звуків і букв у словах бджола і джміль. Чому в слові джміль чотири звуки, але шість букв?
Фізкультхвилинка
IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 138-139)
1. Аналіз звукових моделей слів джміль, бджола, джерело
2. Читання слів у стовпчиках
— Знайдіть слова-родичі та слова з однаковою частиною, але різні за значенням (джем — джемпер); слова, які мають однаковий перший склад.
3. Опрацювання вірша Н. Забіли «джміль» та вірша Л. Костенко. Вправа на швидкісне читання і промовляння
До малюнків діти добирають рядки з віршів.
4. Опрацювання оповідання в. дуб «Бджілка»
1) Читання тексту вчителем.
— Як Василько виручив із біди бджілку?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Прочитайте оповідання самостійно і запам’ятайте приказку.
3) Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Чому здивувався Василько?
4) Вибіркове читання.
— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.
— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.
5) Читання оповідання за особами.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчилися на уроці?
— Що нового дізналися?